Dünyanın en önemli ekonomistlerinden sayılan Daron Acemoğlu, koronavirüs ve bunun gelecekte ekonomilere ve sosyal hayata olan etkilerinden bahsetti ve bu etkilerin uzun süreli olacağına dikkat çekti.

ABD’de MIT’de profesörlük görevini icra eden Daron Acemoğlu, katıldığı bir YouTube yayınında küresel çapta demokratik bir düzene geçişin sağlanması gerektiğini söyledi ve sosyal izolasyonun uzun bir süre devam edeceğini ifade etti.

Salgının etkilerinin ekonomileri çok derin etkileyeceğini belirten Acemoğlu, “Örneğin şu anda ABD’de önlemler nedeniyle nüfusun yüzde 50’si tüm üretim ve tüketim ağından çekildi. Bu salgını önlemenin tek yolu, Çin gibi otoriter olmak mı? Hayır. Örneğin Singapur, Tayvan, Japonya, Güney Kore’de otoriterliğe kaymadan başarılı sosyal ve ekonomik tedbirlerle krizi yönetebildiler ve ekonomilerini de hızla rayına döndürebildiler. Bu örnekler, Çin otoriterliğinden farklı yollar olduğunu da gösterdi.” dedi.

Tayland’ın başkenti Bangkok’da, budist keşişler maskelerle.

“Dünyada daha demokratik yapılar kurulmalı”

1929 Büyük Buhran ile İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra devletin kontrolün arttığından örnek vererek koronavirüs krizinin politik tarafına değinen bilim adamı, “Küresel politik ve ekonomik sistemin değişmemesi artık mümkün değil. Özelde sağlık sisteminin, genelde ise tüm devlet sisteminin etkin çalışmadığı görüldü ve de devletin müdahalesi çok arttı. Devletin gerçekten kuvvetlenmesi ama bunun da çok iyi denetlenmesi lazım. Tüm dünyada yeni demokratik kurumların kurulması şart.” şeklinde konuştu.

“Sosyal mesafe uzun süreli hayatımızda olacak”

Koronavirüsün sosyal hayatı çok hızlı bir şekilde dönüşütüreceğini düşünen Acemoğlu, virüsün iş modellerinin farklılaşacağına yol açacağını söyleyerek “Sosyal mesafe önlemlerinin birkaç yıl daha devam edeceği ve bar/restaurant gibi kalabalık iş modellerini tamamen dönüştüreceğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra, konferans ve turizm sektörleri de en azından birkaç yıl çok radikal şekilde yavaşlayacak. Aşı bulunsa dahi psikolojik travma nedeniyle uluslararası turizmin birkaç yıl daha kendisini toparlamasını zor görüyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Daron Acemoğlu, Türk ekonomisiyle ilgili karamsar konuştu
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs verilerini gösteriyor.

“Türkiye, ekonomik açıdan kötü bir durumda yakalandı ve birinci dalgayı yaşıyor”

Türkiye’nin halihazırdaki ekonomik görüntüsünün zaten kötü olduğunu ve bu krizle birlikte daha da yara aldığını dile getiren Acemoğlu, “Türkiye, ekonomik açıdan kötü bir durumda yakalandı krize. Fed’in sınırsız aksiyonu, Türkiye dahil tüm ülkelerin yapması gerekeni gösterdi zaten. Öncelikle sağlık kapasitesinin sıradışı yöntemlerle artırılması gerekiyor. Türkiye şu anda birinci dalgayı yaşıyor. Örneğin burada Boston’da son sınıf tıp öğrencileri de hastaneye çağrıldı. Sağlık personelini çok iyi korumamız gerekiyor. Test sayısını acilen arttırmalıyız. Sahadaki çalışanlardan geri bildirim alınması ve buna göre pratik çözümler üretilmesi lazım. Serolojik testlerin yapılması şart.” dedi.

ABD’nin Florida eyaletinden koronavirüs günlüğü.

Yeni dalga olur mu? Çözüm ne?

Harvard Üniversitesi Genetik ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Gökhan Hotamışlıgil de ikinci bir dalganın gelebileceğinden dem vurarak “Muhtemelen evet. Ancak hazırlıklarımızı iyi yaparsak, sonraki dalgalarda ülke çapında kapatmalara ve tedarik zincirlerini kırmaya gerek kalmadan, çok daha küçük ölçekli müdahalelerle atlatabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Şu anda salgında birinci dalgada olduğumuzu ifade eden profesör, ilave dalgalar yaşayabileceğimizi söylerken önümüzde dört ayrı senaryonun mevcut olduğunu söyledi:

  • Bütün ülkelerin eş zamanlı ve kuvvetli bir şekilde önlem alarak virüsü yenmesi. Ancak ülkeler arası dengesizlikleri göz önüne alırsak, bu çok düşük bir ihtimal.
  • Diğer uçta ise ‘sürü bağışıklığı’ (herd immunity) var. Ben bunun kabul edilebilir ve insani bir strateji olmadığına inanıyorum. Ancak ilginçtir ki İsveç şu anda adı konmamış bir sürü bağışıklığı stratejisi uyguluyor. Keza Brezilya da, Türkmenistan da. Bu çok riskli bir senaryo. Sağlık sisteminizin müthiş kuvvetli olması lazım. İsveç’in başarıp başaramayacağını göreceğiz.
  • İki uç senaryonun arasında bir yol da, toplumun çoğunluğu bağışıklık kazanana kadar salgını kontrol altına almaya çalışmak. Bu, Türkiye dahil hemen hemen tüm ülkelerin senaryosu.
  • Dördüncüsü de, orta vadede ilaçların da çıkmasıyla, Covid-19’u hayatımızın bir parçası haline getirmek. Yani bir noktadan sonra grip gibi yaşamaya alışık olacağımız bir noktaya gelebiliriz.
İlginizi Çekebilir:  Popüler kripto para Bitcoin rekora doymuyor: 58 bin dolara ulaştı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.