2014 yılında piyasaya çıkan bir kripto para birimi olan DASH, kullanıcı bilgilerini korumak, anonim (kimliksiz) para alış verişine ve alım satımlara olanak sağlamak gibi amaçlarla üretilmiştir. İlk piyasaya çıktığında ismi DarkCoin olan DASH, daha sonra “digital cash” kelimelerinin kısaltması olan DASH ismini almıştır. Gizliliği ilke edinen Dash coin’in geliştirici ve yaratıcı ekibinin de kimlerden oluştuğu bilinmemektedir.

Dash coin’in temelini oluşturan karıştırıcı servisler, anonim kalmak ve bu şekilde para alıp göndermek isteyen kişiler için biçilmiş bir kaftandır. Dash ayrıca daha hızlı veri aktarımı ve daha az komisyon / işlem ücreti ile Bitcoin’in ortaya koyduğu problemleri de çözme iddiasındadır.

Dash ağındaki işlemler InstantSend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olarak ikiye ayrılır. Bu sayede hızlı gerçekleşmesi gereken işlemler hızlı onaylanırken, gizlilik gerektiren işlemler daha yavaş ancak daha sağlam biçimde onaylanır. Dash ağında işlemleri onaylayanlara Masternode denir ve hem sistemin işleyişini sağlayan, hem de onayladıkları işlemler üzerinden para kazanan bu kişiler bir nevi “yatırımcı” olarak da düşünebiliriz. Dash yapısında aynı zamanda “madenciler” ve “hazineciler” isimli iki grup daha yer almaktadır. Dash, madencilikle üretilen bir dijital para birimi olmasına rağmen Proof of Stake algoritması yerine X11 isimli kendi algoritmasını kullanmaktadır ve bu sayede daha hızlı madencilik yapılabilmektedir.

Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle 284 Dolar fiyatında olan Dash coin ya da kısaca DASH, 18,9 milyon toplam arzından 10 milyon adedi piyasada dolaşımdadır ve 2,8 milyar Dolar market değeri ile kripto para piyasasında en değerli 45. sıradadır. 2017 Aralık ayında 1642 Dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan DASH, 2014 Şubat ayında ise 0.21 Dolar ile dip fiyatı görmüştür.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum'dan rekor! 1 milyonu aşan işlem

DASH, Binance başta olmak üzere birçok borsada alınıp satılabilir, gönderilip alınabilir (transfer) ya da hodl edilebilir.

Dash’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.