ABD Menkul Kıymetleri ve Borsa Komisyonu ile dava süreci devam eden ve ilk duruşması geçen haftalarda görülen Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse, ‘Ripple Davası’ndan çıkacak aleyhte herhangi bir sonuç sonrası yol haritalarının belli olduğunu ve aksi bir durumda başka ülkede faaliyet göstereceklerini açıkladı.

Önceki akşam Moneygram ile olan ortaklıklarının sonlandığını Twitter hesabından duyuran Brad Garlinghouse, HBO’nun haber portalı Axios‘a konuştu. Garlinghouse, şirketin SEC ile olan davayı kaybetmesinin ABD’nin kripto para alanındaki itibarını aşırı olumsuz etkileyebileceğini söyledi ve bir tek ABD’nin XRP’yi ‘menkul kıymet’ olarak kabul ettiğini ifade etti.

Davalı CEO, ABD’nin XRP’ye olan bakışının hem ülkeye hem de kripto para ekosistemine zarar verdiğini belirtti ve “Birleşik Krallık, Japonya, İsviçre, Singapur bu ülkelerin hepsi çok net şekilde XRP’nin menkul kıymet olmadığını kabul etti. Zaten bunu söyleyen dünya üzerindeki tek ülke de ABD. Bu yüzden bunun sadece ABD için değil aynı zamanda kripto para evreni için de kötü olduğunu söylüyorum.” daha net ve şeffaf kripto para regülasyon kuralları istedi.

ABD’de daha net ve şeffaf kripto para regülasyon kuralları isteyen Garlinghouse programın yayınlanmayan yani off the record bir bölümünde davayı kaybetmeleri gibi bir durum söz konusu olur ve bugün bir kripto para şirketi kurmak gibi bir duruma düşerse bunu kesinlikle ABD’nin dışında yapacağını söyledi.

Ripple davasında ne olmuştu?

SEC, 2020 yılının ortalarında Ripple’a karşı, CEO Brad Garlinghouse ve Başkan Chris Larsen’in XRP token’ını illegal şekilde satışını sağladığı ve zimmetlerine para geçirdiği iddiaları üzerine bir dava açmıştı. Davanın hemen sonrasında aşırı bir satış baskısıyla Ripple’ın piyasa değeri 27 milyar dolardan 9 milyar dolara düştü. Sonrasında kendisini kısa sürede topralayan XRP, şu anki piyasa değeri, 21 milyar dolara kdar çıktı.

İlginizi Çekebilir:  Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND), piyasaya inat yükseldi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.