Çektiği fotoğraflarla birçok ödüle layık görülen ünlü fotoğrafçı David Gamble, fizikçi Stephen Hawking’i 1988’de çektiği fotoğrafı mint’leyerek NFT haline getirdi ve ünlü NFT platformu OpenSea’de 15 WETH yani ortalama 50 bin dolardan satışa çıkardı.

Büyük bir ilgiyle kitleleri peşinden sürükleyen NFT furyasında ilginç gelişmeler bitmiyor. Grafikerler, ressamların yanı sıra fotoğrafçılar da NFT alanına yönelmiş durumda. Bu gelişmelere son olarak Stephen Hawking eklendi.

Ünlü fotoğrafçı David Gamble, bilimadamı Stephen Hawking’i 1988 yılında çektiği fotoğrafı mintleyerek NFT halinde satışa çıkardı.

“Hawking’e görsel bir güç vermek istedim”

Portrede Hawking’in durumunu saklamaya çalışmadığı, ses sentezleyicisinin bulunduğu ortamda tekerlekli sandalyesiyle parlak bir şekilde gülümseyerek, formülleri, hesaplamaları ve gezegenlerin bulunduğu geniş bir kara tahtanın önünde konumlandığı görülüyor.

Gamble, fotoğrafın hikâyesini de şu şekilde özetliyor… “Çevresindeki her şeyin merkezinde onun olduğu bir şey yaratmak istedim. Bu yüzden o alçak açıyı seçtim çünkü ona görsel bir güç vermek istedim.”

​​Gamble’ın çektiği Hawking’in fotoğrafı, 1989’da Dünya Basın Ödülü ve 1989’da Amerikan Yılın Fotoğrafı Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. Fotoğraf, Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’nin ve Smithsonian’ın Ulusal Portresi’nin kalıcı koleksiyonlarında görülebiliyor.

79 yaşındaki İngiliz fizikçi Stephen Hawking, bilim dünyasında birçok katkıda bulunurken, söyledikleriyle astronomi ve fizik alanında hâlâ bayrak adam olarak dikkate alınıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!