Amerika’nın dijital doları, birçok uzmanın ilgisini çekmeyi başardı. Diğer taraftan Çin Halk Cumhuriyeti’nin de dijital yuan için çalışmalarının olması Davos’ta Dünya Ekonomi Konferansının diğer bir gündem maddesiydi. 

CNBC tarafından aktarılan bilgiye göre, Amerikalı avukat ve CFTC’nin eski başkanı olan Christopher Giancarlo yaptığı açıklamada geleneksel paranın artık insanlar için işlevsiz olduğunu dile getirdi. Diğer bir konuşmacı olan MIT dijital para birimi direktörü olan Neha Narula ise, dijital doların dikkate değer olduğuna değindi.

Yolsuzlukla mücadelede avantaj

Henri Arslanian ise, CBDC’lerin (Merkez Bankası Dijital Parası) potansiyel izlenebilirlik özellikleri yolsuzluk ve kara para aklamaya karşı iyi bir mücadele avantajı sağlayabilir. CBDC’ler ayrıca politika yapıcıların belirli politikaların etkisini doğru ve hızlı bir şekilde gözlemlemelerine olanak sağlayabilir dedi.

Son zamanlarda, CBDC’ler pek çok ülkenin dikkatini çekmiş durumda. Aktarılanlara göre, beş büyük ülkenin ve avrupa birliğinin merkez bankaları CBDC’ler için işbirliği yapmaya ve ortak araştırmalarda bulunmaya başladılar.  

Aynı zamanda, Hong Kong ve Tayland merkez bankaları da sınır ötesi ödemeleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına benzer adımlarda bulundular.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.