Evergrande haberinin pompalanmasıyla birlikte Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası iki gündür düşüş eğiliminde. Piyasanın aksine Metaverse token’ları Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND), büyük bir yükseliş hamlesi gerçekleştirdi.

İki hafta önce Facebook’un çatı şirket adını Meta olarak değiştirmesiyle ve Mark Zuckerberg’ün 10 milyar dolarlık Metaverse yatırımı yaparak internette yeni bir deneyim yaratacaklarını açıklaması sonrası kripto para piyasası da hareketlenmişti. Başta Decentraland (MANA), Star Atlas (ATLAS) ve The Sandbox (SAND) olmak üzere birçok proje yüzde 200’lük çılgın yükselişlere imza atmış yatırımcılarını sevindirmeyi başarmıştı.

Yaklaşık 2 haftalık bir dinlenme sürecinden sonra metaverse projeleri yeniden hareketlendi. Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir sanal yaşam platformu olan Decentraland (MANA) son 24 saatte yüzde 35, The Sandbox (SAND) ise yüzde 20’ye yakın bir yükseliş kaydederek dikkatleri yeniden üzerlerine çekmeyi başardı.

“Bu gerçekten kaçamayacağız”

Ekonomist, yatırım stratejisti ve eski hedge fon yöneticisi Raoul Pal, metaverse projeleriyle ilgili, “Hiç kusura bakmayın – Diem ve metaverse deneyimine sahip Meta/Facebook, milyarlarca insanı bu dağıtılmış defter teknolojisi dünyasına dahil etmenin bir yolu olarak karşımızda duruyor.” açıklamasıyla dünyanın bu gerçeklikten kaçınamayacağını ifade etmişti.

Sandbox, MANA’dan farklı olarak geliştiricilerin dijital ürünlerden ve oyun deneyimlerinden para kazanmaları için topluluk odaklı bir platform olarak hizmet edecek olan blockchain üzerinde bir metaverse kurmayı umuyor. The Sandbox’ın sahibi olan Animoca Brands’ın CEO’su Robby Yung, şirketin Facebook ve geçmişte böyle bir deneyim yaşamadığına değinerek bununla bağlantılı olmasından memnun değil. Yung konuyla ilgili “Ana akıma girmeye hazır bir sektörde olduğumuza dair büyük bir destek var ancak diğer yandan bu beni endişelendiriyor çünkü bu bence bizim için vizyonun ve rüyanın bir parçası, en azından metaverse ile ilgili. Ancak Facebook, ne yazık ki büyük bir açıklık geçmişine sahip değil.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  NFT fantezi futbol oyunu Sorare, SoftBank'ın öncülük ettiği finansman turunda 680 milyon dolarlık yatırım aldı

Öte yandan The Sandbox CEO’su Arthur Madrid, şirketin erişimini oyunun ötesinde moda, mimari, sanal konserler ve performanslar, sanat galerileri ve müzeler gibi alanlara genişleteceğini söyledi.

Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) metaverse token’larını satın almak için yüzde 10 indirimli bu linkten üye olabilir işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.