Decred, blok zinciri üzerinde merkeziyetsiz yönetim ağları oluşturmak üzere tasarlanmış bir ekosistemdir. 2016 yılındaki Bitcoin hard-fork’u ile ortaya çıkmıştır. Tamamen demokrasiye dayanan yönetim anlayışı, tüm kullanıcılarının oy kullanmasına ve karar mekanizmalarında söz sahibi olmasına dayanır. Decred projesi hem PoW (Proof of Work), hem de PoS (Proof of Stake) sistemlerini aynı anda kullanır.

Decred Coin (DCR) de bu platformun kendi dijital para birimidir. Madencilik ile üretilen Decred Coin (DCR) madencisi olmayanlar ise madencileri onaylama görevine sahiptir, bu yüzden platformda bir güç dengesi vardır ve bu da %51 saldırılarına karşı yapıyı korur.

Decred Coin (DCR), Atomic Swap uyumludur, bu sayede kullanıcılar kripto paralarını aracı olmadan başka kripto paralar ile takas edebilir. Arzı aynı Bitcoin gibi 21 milyon adetle sınırlıdır. Ayrıca Decred Coin (DCR), çevrim dışı (offline) ve zincir dışı işlemleri de destekler.

Decred Coin (DCR)’den şu an 12,6 milyon adet piyasada yer almaktadır ve market değeri 1,89 Milyar Amerikan Doları’dır. Tüm arz tamamlandığında değerinin 3,1 Milyar Dolar’a çıkması beklenmektedir. Decred Coin (DCR), değer açısından kripto para piyasasında 47. sıradadır.

An itibariyle 1 Decred Coin (DCR), 149 Amerikan Doları’na eşit fiyatıyla 2021 Şubat’ındaki zirve rakamı olan 170 Amerikan Doları’na oldukça yakındır. Decred Coin (DCR), henüz Türk borsalarında listelenmezken, yurtdışında Binance, OKEx, KuCoin, Kraken, Huobi Global, Gate.io gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

Decred Coin (DCR)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!