Merkeziyetsiz (DeFi) finans plâtformu Belt Finance, bir ani kredi saldırısında 6,2 milyon dolardan fazla Binance USD (BUSD) sabit parasını kaybetti.

Akıllı sözleşme ağı Binance Smart Chain’e (BSC) dayanan merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformu olan Belt Finance, süreçte 6,2 milyon dolardan fazla BUSD token kaybederek bir flaş kredi saldırısına kurban giden son proje oldu. Belt Finance’in açıklamasına göre, likidite havuzlarından yalnızca ikisi etkilendi. Kullanıcıları sırasıyla beltBUSD ve 4Belt havuzları olmak üzere yaklaşık %21,36 ve %5,51 oranında fon kaybettiler.

Platformdan açıklama yapıldı

Belt Finance’den yapılan açıklamada, “29 Mayıs 2021’de BSC 4Belt (USDT/USDC/BUSD/DAI) havuzuna flaş kredi saldırısı başlatıldı. Saldırgan, hızlı krediler için PancakeSwap’ı kullanarak akıllı sözleşme oluşturdu ve beltBUSD havuzumuzdan ve onun temel strateji protokollerinden yararlanarak ardından toplam 6.234.753 BUSD aldıktan sonra sözleşmeyi sonlandırdı.” ifadeleri kullanıldı.

Kullanıcının kendi parasından feragat etmek zorunda kalmadan yabancılardan alabileceği bir kredi türü olan flaş kredi kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Flash kredi istismarları, son zamanlarda DeFi alanında giderek daha yaygın hale geliyor. Bu saldırı vektörünü kullanarak, bilgisayar korsanları genellikle diğer platformlardan büyük krediler alır ve bu fonları hedefledikleri projelerde token fiyatlarını manipüle etmek için kullanıyor.

Bu, saldırganların hızlı ve yasa dışı bir şekilde önemli miktarda “ekstra” para elde etmelerine ve daha sonra krediyi geri ödemeye devam etmelerine etkin bir şekilde olanak tanır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!