Büyük DeFi protokolü SushiSwap (SUSHI), Avalanche (AVAX) akıllı sözleşme platformuna genişlediğini duyururken, Ethereum (ETH) tarafı ise kullanıcılarını alternatifler aramaya zorlayan yüksek ücretlerini azaltmak için yeni yollar için girişimlerde bulunmak zorunda.

2020 yaz ayları DeFi tarafının zirve aylarıydı ve SushiSwap bu yaz aylarının takiben 2020’nin ikinci yarısında piyasaya çıktı ve SushiSwap, kullanıcılarına Ethereum dışında başka bir ağ alternatifi sunacağını açıkladı. Plâtform Ethereum dışında Avalanche ağına bünyesinde yer verecek. Kullanıcılar, artık Ethereum’daki SushiSwap ile yaptıkları gibi Avalanche ağında daha düşük ücretler ve daha hızlı işlem ile çekirdek takas ve likidite madenciliği yapabilecek.

Prof. Dr. Emin Gün Sirer, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Sushiswap ürünleri ve Avalanche’ın platform yetenekleriyle, cennetten bir eşleşme olacak” ifadelerini kullandı.

Avalanche-Ethereum Köprüsü (AEB) 8 Şubat 2021’de aktifleştirildikten sonra Avalanche’deki akıllı sözleşme faaliyetinde patlama yaşanmış, ağdaki işlemler %1051 artarak 626.000’in üzerine çıkmış ve benzersiz cüzdanların yüzdesi %1.752 yükselerek 39.000’in üzerine çıkmıştı.

SushiSwap, DeFi Pulse’a göre platformunda 4,6 milyar ABD doları kilitli olan en büyük ETH tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) olarak yerini koruyor . Aynı zamanda işlem hacmine göre dördüncü en büyük DEX konumunda.

Girişimci, yazar ve Guardian Circle kurucusu Mark Jeffrey de bu anlaşma sonrası kişisel Twitter hesabından, “Çıkış burada” diye tweet attı ve “DeFi, gaz krizinden kaçmak için diğer zincirlere geçiyor. Ya Ethereum (ETH) bunu şimdi düzeltir – ya da MySpacing ile karşı karşıya kalır” diyerek ETH madencilerinin aç gözlülüğünün zinciri aşağıya çekeceğini savundu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!