Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, Avrupa ülkelerine (CBDC) merkez bankası dijital para birimlerinin gelişimini hızlandırmaya çağırdı. Deutsche Bank, yakın bir gelecekte kağıt paraların yerini merkez bankası dijital paralarının alacağını açıkladı.

Bankanın araştırma kolu Deutsche Bank Research, dün yayımladığı Ekonomiyi Yeniden İnşa Etmek İçin Ne Yapmalıyız başlıklı raporda koronavirüs pandemisinden etkilenen küresel ekonomilere yardımcı olmak için ekonomik tahminler ve öneriler getirdi.

“Kağıt paranın sonu geldi”

Raporda Deutsche Bank, devam eden COVID-19 salgınının “dijital nakit devrimini” hızlandırdığını belirtiyor. Bankaya göre, bu devrim sonunda Çin’in dijital yuanı veya İsveç’in e-kronu gibi CBDC’lerin uzun vadede nakit paranın yerini almasını sağlayacak. Deutsche Bank, ulusal hükümetleri ve özel şirketleri kredi kartlarına alternatifler üzerinde çalışmaya çağırarak şunları belirtti:

“Dünya çapındaki karantina kararalar ve sosyal mesafe önlemleri nakit yerine kart kullanımını artırdı. Buna yanıt vermek için, şirketler ve politikacılar, kredi kartlarına alternatif tasarlamalı ve komisyon ücretlerini kaldırmalıdır. […] Şimdilik, öncelik bölgesel dijital ödeme sistemlerinde olmalıdır. Uzun vadede, merkez bankası dijital para birimleri nakit paranın yerini alacak. “

FED Başkanı Jerome Powell temkinli

Raporda, Deutsche Bank Research ayrıca Avrupalı politikacıları, Çin ve İsveç’in bu alandaki aktif ilerlemesine yanıt olarak kendi dijital para birimi projelerini geliştirmeme riskleri konusunda uyardı. Banka, diğer yargı alanlarının gerisinde kalmanın, ilk hareket edenlerin politikaları benimsemesini zorlayabileceğini savundu ve “Eğer ülkeler kendi merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmezse, şirketlerinin ödeme aracı olarak diğer ülkelerin dijital para birimlerini ve politikalarını benimsemek zorunda kalabilirler.” ifadelerine yer verdi.

Ekim 2020’de, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, CBDC’leri yayınlama konusunda ABD’nin diğer ülkelerin ilk hamle avantajı elde etmesinden endişe duymadığını açıkladı. FED Başkanı, siber saldırılar ve gizlilik gibi CBDC ile ilişkili riskler çözülene kadar ABD hükümetinin dijital doları çıkarma konusunda bir karar vermeyeceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  'Merkez Bankaları' dijital para için düğmeye bastı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.