Alman telekomünikasyon devi Deutsche Telekom, merkeziyetsiz finans aracılığıyla akıllı telefon kullanıcıları tarafından kolayca ve basitçe kripto para kullanılmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir blok zinciri teknolojisi olan Celo’ya yatırım yaptığını açıkladı.

800 milyon dolar piyasa değerine sahip Celo’nun kurucu ortağı Rene Reinsberg, 100’den fazla ülkede kullanılan Celo ile birlikte kullanıcıların tokenları cep telefonlarına para gönderip almalarına izin verdiğini söyleyerek anlaşmadan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Yatırımın miktarı bilinmiyor

Yatırımın miktarı açıklanmazken, Deutsche Telekom, Celo token’ından da büyük bir miktarda satın aldığı ifade ediliyor. Deutsche Telekom birimi T-Systems MMS’in blok zinciri çözümleri merkezi başkanı Andreas Dittrich, “Celo’nun beş ilâ 10 yıl içinde nerede olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok, ancak bunun ortadan kalkmayacağına dair oldukça iyi bir fikrimiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Merkezi olmayan finans projeleri, kripto para borsalarından ve kredilerden sigortaya kadar uzanan geniş bir ekosistem. DeFi, kullanıcıların borç alıp vermelerine ve birbirleriyle işlem yaparken geleneksel finans şirketlerinin dışında kalmalarını sağlıyor.

Kripto para birimlerinin değeri bu yıl üç kattan fazla artarak yaklaşık 60 milyar dolara çıkarken, “DeFi” olarak bilinen merkeziyetsiz finans düzenlenmemiş bir sektör olarak COVID-19 salgını sırasında büyük ilgi gördü.

Celo projesi nedir, Celo token nereden ve nasıl alınır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.