Hint kripto borsası WazirX’in Binance tarafından satın alınmasından dört ay sonra, BitMEX de Hindistan’da CoinDCX adlı başka bir yerel kripto para borsası için 3 milyon dolarlık bir yatırımda bulundu.

Günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsaları, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto para ticareti yasaklamasının ardından Hindistan’ın kripto pazarına aktif olarak yatırım yapmaya başladı.

Hindistan, kripto piyasasına evrilir mi?

RBI’nın 2018’deki kripto ticareti yasağından önce, Hindistan’ın kripto borsası piyasası küresel kripto para birimi ticaret hacminin oldukça büyük bir kısmını oluşturuyordu.

Verilere göre, Hindistan’ın kripto borsası piyasasının 12,9 milyar dolar değerinde ve küresel çapta en yüksek hacme sahip beşinci ülke konumunda olduğunu gösteriyor.

Hindistan Merkez Bankası’nın kripto para ticaretini yasaklanmasından önce Hindistan’daki en büyük borsalardan biri olan Koinex, Aralık 2017’nin zirvesinde günlük ticaret hacminde yaklaşık 240 milyon dolar kaydediyordu. Piyasayı bıçak gibi kesen bu yasağın iki yıl sonra kaldırılmasıyla birlikye iki yıl sonra, 2018’den beri ilk kez Hindistan’ın kripto sektörünün canlanmasını bekliyo.

Ticaret yasağı gelmeden önce WazirX’i satın alan Binance CEO’su Changpeng Zhao, Hindistan için büyük bir kripto pazarı olma potansiyeliyle ilgili iyimserliklerini dile getiriyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.