El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin güney sahil kasabalarından Mizata’da Bitcoin meraklılarını coşturan bir kalabalığa yaptığı açıklamada, El Salvador’un dünyanın ilk egemen Bitcoin tahvillerini ihraç edeceklerini açıklamıştı. Bukele bir sonraki sürprizini de duyurdu ve bir Bitcoin Şehri inşa edeceklerini söyleyerek şehirde gelir, mülk ve sermaye kazancı vergilerinden muaf olunacağını duyurdu.

Bloomberg’e konuşan El Salvador’un tahvil ihracında ortaklık kurduğu Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, El Salvador’un Latin Amerika’nın Singapur’u yapma hedefinde olduklarını dile getirerek; yabancı yatırımcılara yatırım yapmaları durumunda daimi oturma izni verileceğini ve yatırımcıların hızlı bir şekilde vatandaşlığa geçirileceğini belirtti.

Bitcoin Haftası’nda konuşan Bukele, Bitcoin şehrinin La Union’ın Doğu bölgesinde Conchagua yanardağının yakınında inşa edileceğini belirterek, Bitcoin kentinin madencilik için enerji sağlayacak planlanan şehrin bir yanardağdan jeotermal güç alacağını ve katma değer vergisi (KDV) dışında herhangi bir vergi uygulamayacağını söyleyerek, “Bitcoin kentindeki tek vergi, kent inşaatını ve hizmetleri finanse etmek için alınacak yüzde 10 katma değer vergisi olacak” dedi.

Bukele dünyadaki yatırımcılara seslendi

Bukele, alınan KDV’nin yarısının şehri inşa etmek için çıkarılan Bitcoin tahvilleri finanse etmek için kullanılacağını ve diğer yarısının çöp toplama gibi hizmetler için ödeme yapılacağını söyledi.

Mizata sahil beldesinde, tamamen beyaz bi kıyafet içinde ve beyzbol şapkasını ters bir şekilde takan Bitcoin savunucusu lider, yatırımcılara seslendi ve “Bu volkan enerjisiyle çalışacak tamamen ekolojik bir şehir olacak. Buraya yatırım yapın ve istediğiniz kadar para kazanın.” dedi.

El Salvador, Eylül ayında Bitcoin yasasını Meclisten geçirerek dünya üzerinde Bitcoin’i resmi para birimi yapan ilk ülke olmuştu.

İlginizi Çekebilir:  Çılgın iddia: Bitcoin 2023'te 250 bin dolar olacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.