Eski adıyla Libra, yeni adıyla Diem Coin, Facebook’un geliştirdiği ve duyurduğu bir kripto para birimi projesidir. Bitcoin ya da diğer altcoin’ler gibi bir dijital para birimi olarak geliştirilen ve halk arasında ‘Facebook Coin’ olarak da bilinen Diem (Libra), Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi uygulamalar üzerinden insanların birbirlerine para gönderip-almalarını sağlayacak. Bu sayede geleneksel bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan milyonlarca kişi de dahil olmak üzere milyarlarca kullanıcı kripto para dünyası ile tanışmış olacak. Diem Coin eski adıyla Libra Coin nedir, Diem Coin ne demek, nereden ve nasıl alınır?

Diem (Libra) Coin nerede kullanılacak? Diem (Libra) Coin ne zaman çıkacak? Diem Coin kullanım alanları neresi?

Diem, Latince’de ‘Gün’ anlamına gelir. Diem Coin’in, 2021 yılının ilk çeyreği sonunda kullanıma sunulması ve piyasaya çıkması bekleniyor. Diem Coin, her şeyden önce, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden satış yapan online mağazaların işine yarayacak. Çünkü piyasaya sürüldükten sonra, bu platformlardaki alışveriş işlemleri doğrudan Diem coin üzerinden yapılacak ve dolaşımda olacak. Kullanıcılar, öncelikle Diem coin cüzdanı olan ve ismi önce Calibra, sonra Novi olarak değiştirilen sanal cüzdanlarına, kendi para birimleri karşılığında Diem coin alacak. Daha sonra örneğin Instagram üzerindeki bir butikte beğendiği bir ürünü gören ve satın almak isteyen kullanıcı, doğrudan “satın al” butonuna tıkladığında, kredi kartı bilgisi gerekmeden, cüzdanındaki Diem coin’ler karşılığında bu ürünü satın almış olacak. Diem coin’ler saniyeler içinde satıcının cüzdanına aktarılacak. Bu sayede hızlı ve güvenli alışveriş mümkün olacak. Diem Coin, henüz piyasaya çıkmadığı için satın almak veya karşı tarafa satmak mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'un dijital parası Diem'de yeni gelişme: Silvergate Bankası ile anlaşma yapıldı

Diem (Libra) Coin ile WhatsApp üzerinden para gönderme

Diem (Libra) coin’in bir başka kullanım amacı da, WhatsApp sohbeti esnasında kullanıcıların birbirlerine anında para gönderebilmeleri olacak. Örneğin WhatsApp üzerinde arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve sizden borç para istedi. Bankaya ya da ATM’ye gitmeden hatta sohbetten çıkıp dijital bankacılık uygulamasına bile girmeden doğrudan para göndermek mümkün olabilecek. Gönderilen Diem coin, saniyeler içerisinde arkadaşınızın cüzdanına aktarılacak.

Diem (Libra) coin’i destekleyen şirketler hangileri? Diem Coin’in fiyatı nedir, ne olacak?

Diem (Libra) coin, Diem Vakfı çatısı altındaki şirketler tarafından destekleniyor. Vakıf içinde irili ufaklı birçok kurum varken en büyük şirketler olarak Lyft, Spotify, Shopify, Uber gibi devler göze çarpıyor. Diem Coin, bir stable coin yani fiyatı sabit bir dijital para birimi olarak duyurulmuştur. Dolayısıyla 1 Diem coin, 1 Amerikan Doları, 1 İngiliz Sterlini, 1 Euro ve 1 İsviçre Frangı’nın ortalama değerine eşit olacaktır. Bu sayede Diem coin kullanıcıları, fiyatının artması ve düşmesi gibi dengesizliklerden korunacaktır. Diem coin bir yatırım aracı olarak değil, bir takas ve transfer aracı olarak geliştirilmektedir. Yani Bitcoin yatırım aracı iken, Diem (Libra) coin günlük harcama aracıdır.

Diem (Libra) coin ve gizlilik endişeleri | Libra coin paraya çevirilebilir mi?

Facebook, WhatsApp ve Instagram’da tüm kişisel verilerimizin yer alması, Diem (Libra) coin kullanıcılarında gizlilik endişelerine neden olmaktadır. Örneğin bir kişinin kaç Diem (Libra) coin’i olduğu, Diem coin’lerini kime gönderdiği, kimden kendisine Diem (Libra) coin geldiği, nereye harcadığı gibi veriler paylaşılır mı şeklinde korkular doğal olarak ortaya çıkmıştır. Ancak geliştiriciler, Diem (Libra) coin’in cüzdan uygulamasının ayrı bir şirket olarak kurulduğunu ve bu sosyal ağlarla Diem (Libra) coin cüzdanı arasında bir veri alışverişi olmayacağını, kişisel verilerin korunacağını açıklamışlardır.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin vadeli İşlemleri nedir? (Bitcoin Futures nedir?)

Facebook şirketi, Diem Coin’i bir stable coin yani sabit/stabil coin olarak geliştirmiştir. Bu da, üretilen her bir Diem Coin’in, fiziki para olarak karşılığı olacağı anlamına gelir. Yani Facebook, piyasadaki her bir Diem coin için bir banka hesabında o miktarda birebir oranda Amerikan Doları tutacaktır. Diem coin geliştiricileri, ellerindeki Diem coin karşılığında yatırımcıların istedikleri an nakit karşılık alabileceklerinin garantisini sunmaktadırlar.

Diem Coin hangi borsadan alınır?

Diem coin geliştiricileri Coinbase, PayPal, PayU gibi birçok firma ile işbirliği yapmaktadır. Diem Coin piyasaya sürüldüğünde, kendi cüzdan uygulaması ve Facebook, Instagram, WhatsApp uygulamalarının yanı sıra, çeşitli kripto para borsalarından da satın alınabilecektir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!