DigiByte (DGB, DGB Coin ya da Digibyte Coin), en eski kripto para birimlerinden biridir. 2014 yılında piyasaya çıkan DigiByte (DGB), merkeziyetsiz, Bitcoin’den daha güvenli ve daha hızlı bir dijital para birimi ortaya koymak amacıyla geliştirilmiştir.

DigiByte Vakfı tarafından yürütülen DigiByte (DGB) projesi, bağışların yanı sıra, ICO’da yapılan satıştan elde edilen gelir ile finanse edilmektedir. Projenin yaratıcısı Jared Tate ve ekibi, ilk ICO’dan önce ellerinde önemli miktarda DigiByte (DGB)’yi kendi nam-ı hesaplarına tuttuklarını açıklamışlardır.

Digibyte (DGB) coin ne işe yarar? Digibyte (DGB) coin’in geleceği var mı?

DigiByte (DGB) coin, UTXO mimarisiyle çalışmaktadır. Böylece her bir DigiByte (DGB) daha güvenli hale gelmekte ve zincirdeyken çift harcama ihtimali ortadan kalkmaktadır. Sıkı güvenlik protokolü ve gelişmiş teknik altyapısı nedeniyle DigiByte (DGB)’ın geleceğini parlak gören kripto para analiz sitesi CoinSwitch’e göre 2023’e kadar değeri dörde katlanabilir. Segregated Witness isimli yenilikçi teknoloji ile blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve boyut özelliklerini geliştiren DigiByte (DGB), her 15-18 saniyede bir yeni bir blok üretiyor ve şu ana kadarki en uzun blok zincirine sahip. SegWit teknolojisi bilgiyi teyit ederek çapraz zincirleme ve tek onaya izin veriyor. Böylece işlem büyüklüğü azaltılarak saniyede yaklaşık 280 işlem gerçekleştiriliyor.

DigiByte (DGB)’ın piyasa arzı için belirlediği hedef 2035 yılına kadar 21 milyar adet DGB sürmek. Madencilik yöntemi ile üretilen DigiByte (DGB)’ların merkeziyetsiz yapıda kalmasını sürdürmek için madencilik yapısı beş eşit parçaya ayrılmıştır ve MultiShield (çoklu kalkan) isimli bir teknoloji sayesinde madencilik algoritmasındaki bu beş grup arasında iş bölümü eşit olarak dengelenerek dağıtılır, böylece bir grubun daha fazla DigiByte (DGB) sahibi olarak diğerlerinin önüne geçmesi engellenir. Ayrıca DigiByte (DGB) madenciliği zor ve karmaşık değildir, özel bir yazılım sayesinde üç tıklamayla kurulum yapıp, herkes özel cihazlara sahip olmadan DigiByte (DGB) madenciliği yapabilir. Hatta masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara gerek olmadan, akıllı telefon ve tabletlerle dahi DigiByte (DGB) madenciliği yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Swipe (SXP) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

DigiByte çoğunlukla madencilerinden oluşan kalabalık ve sıkı bir “fan” yani hayran topluluğuna sahiptir. DigiByte (DGB) fanlarına göre bu coin, yakın bir gelecekte Bitcoin’i bile geride bırakarak en popüler dijital para birimi olacaktır. DigiByte’ın dünyanın her köşesinde dağılmış durumda 10 bin düğümü bulunmaktadır.

DigiByte (DGB)’ta işlem ücretleri yok denecek kadar azdır (işlem başına 0.00003 Amerikan Doları) ve işlemler anında onaylanarak gerçekleşir. “Harcama Onayı” adı verilen protokol sayesinde bir cüzdandan diğerine transfer edilen DigiByte (DGB) harcanmış sayılır ve çift harcama yapılmasının önüne geçilir.

DigiByte (DGB) projesini geliştiren DigiByte Vakfı, tamamen gönüllülük esasına dayanır ve Venezuela’da yüksek enflasyondan kaynaklanan krizden etkilenen çocuklara yardım eli uzatmak gibi sosyal sorumluluk projeleri vakıf tarafından gerçekleştirilmektedir.

Digibyte (DGB) coin hangi borsalardan, nasıl alınır?

DigiByte (DGB)’ın toplam arzı 21 milyar adet olarak belirlenmiştir ve şu an bunun 14 milyar adedi piyasada dolaşımdadır. An itibariyle yaklaşık 781 Milyon Dolar’lık piyasa değerine sahip olan DigiByte (DGB) tüm arz tamamlandığında 1,1 Milyar Dolar değerlemeye erişecektir. Yazının yayımlandığı tarihte 1 DigiByte (DGB), 0.05655 Amerikan Doları’na eşitti.

2014 yılının Aralık ayında sadece 0.000020 Amerikan Doları değerinde olan DigiByte (DGB), 2018 Ocak’ında ise 0.14 Amerikan Doları’na değerlenerek zirve yapmıştır.

DigiByte (DGB), Paribu, Binance, BTCTurk, Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası ile alınabilir ve birçok kripto para borsasında alım-satım ve transfer (yatırma ve çekme, alma ve gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

Digibyte (DGB) Coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!