Son birkaç yılda, blok zinciri teknolojisi ve kripto para, siber suçluların hızlı bir şekilde kâr elde etmesi için bir araç haline geldi. Atlas VPN tarafından derlenen rapora göre, özellikle ağın tasarımından, uygulamasından ve diğer yönlerinden yararlanmaya çalışan blok zinciri konusunda uzman olan siber korsanlar, 2021’in üçüncü çeyreğinde 1 milyar doların üzerinde kripto para çaldı.

Rakamlar, Ethereum ağının ve ekosisteminin en fazla sayıda saldırının hedefi olduğunu ve dolayısıyla en ağır mali kayıplara uğramasıyla birlikte blok zinciri ile ilgili hack ve dolandırıcılıkların sayısının arttığını ortaya koyuyor.

Blockchain projelerine yönelik ifşa edilen saldırılar hakkında veri toplayan Slowmist Hacked tarafından sağlanan bilgiler kullanılarak, temel olarak kullanılan bir hack veya dolandırıcılık olayı sırasında belirli bir kripto para biriminin konuşma hızına bağlı olarak mali kayıpların daha fazla yaşandığı ortaya çıktı.

2021’in üçüncü çeyreğinde, Ethereum ekosistemi 20 hack vakasına maruz kaldı ve bu da 800 milyon dolardan fazla kayıpla sonuçlandı. En dikkate değer hırsızlıklardan biri, bir bilgisayar korsanının kripto para birimi değişim platformundan 610 milyon dolar çalabildiği Poly Network soygunuydu.

Bunu takiben, kripto para borsaları da 5 hack olayı yaşadı ve bu hack vakaları toplamda 114 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı. Siber suçlular, yüksek profilli bir ihlalde Japon kripto para borsası Liquid’den yaklaşık 90 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Hackerlar Liquid’in sıcak cüzdanlarına erişim sağlayarak varlıkları kendi kişisel cüzdanlarına taşımak için kullandılar.

Diğer yedi saldırı da Binance Smart Chain’e (BSC) 2021’in 3. çeyreğinde 23 milyon dolara mal oldu. Eylül ayında pNetwork DeFi ağı saldırıya uğradığında, olayın aktörleri 12 milyon dolarlık 277 BTC ile kayıplara karışmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!