Kripto para dünyasına ‘şaka coin’i’ olarak piyasaya sürülen ve Elon Musk’ın desteklediği ve sosyal medya paylaşımlarıyla adından sıkça bahsettiği Dogecoin (DOGE) fiyatı, bugün yüzde 40 yükseldi ve ilk kez 0.50 doları aşarak, tüm zamanlar rekoru kırdı.

Başta NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ve Tesla CEO’su olmak üzere birçok ünlü ismin desteklediği Dogecoin, yılbaşından bu yana inanılmaz bir artış sergileyerek 0.55 dolar sınırına dayandı. ABD’nin ünlü kripto para borsası Gemini de, Doge’yi listelediğini duyurdu.

Dogecoin neden yükseliyor?

Dünya çapında 20 milyon kullanıcısı bulunan eToro’nun Dogecoin’i listelemesi ve alım satımına başlaması fitili ateşleyen sebep olarak görülürken asıl ardında yatan sebebin Elon Musk’ın ABD’deki ünlü TV programı Saturday Night Live’da 8 Mayıs akşamı konuk olması yatıyor.

Kendisini “Dogefather” olarak tanımlayan ve önceki hafta Twitter hesabından “Doge’un babası, 8 Mayıs’ta SNL’de” yazan Elon Musk’ın “Dogecoin’in babası” olarak bu programa katılması büyük bir beklenti doğurdu. Reddit’teki Dogecoin severler ve Elon Musk hayranları doğa olarak Dogecoin’i destekliyor bu da fiyatta büyük artışa neden oluyor. Elon Musk’ın SNL’de Dogecoin logolu tişört giyeceği de konuşulan iddialar arasında.

Doge, yıl başından bu yana yüzde 3000 yükselerek kripto para piyasasının en çok konuşulan konularından biri haline geldi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.