Son dönemlerde Tesla ve SpaceX’in CEO’su, dolar milyarderi Amerikalı iş insanı Elon Musk’ın tweet’leriyle ve beyanatları ile adından çokça söz ettiren Dogecoin (DOGE), Litecoin tabanlı bir dijital para birimidir. Simgesini ve adını, Japon av köpeği olan Shiba Inu cinsi bir köpekten alan Dogecoin (DOGE), ilk olarak 2013’ün sonunda üretilerek piyasaya sürülmüştür.

Hızlı üretilebilen bir yapıya sahip olan Dogecoin (DOGE), 2014 yılında piyasaya 100 milyar adet arz edildi, takip eden her yıl 5,2 milyar adet daha üretileceği duyuruldu ancak yine 2014 yılında 40 milyar adet daha Dogecoin (DOGE) üretildiği bildirildi.

Sloganı “To the moon!”, yani “Ay’a!”, “Ay’a doğru!” olan Dogecoin (DOGE), aynı zamanda renDOGE adıyla tokenize edilerek merkeziyetsiz borsalarda da Ethereum altyapısı üzerinden işlem görebiliyor.

Geliştiricileri tarafından “şaka amaçlı” üretildiği her fırsatta tekrarlanan ancak kripto para yatırımcıları tarafından fazlaca ciddiye alınan bir dijital para birimi olan Dogecoin (DOGE), toplam işlem hacmi bakımından Bitcoin gibi devleri bile çoktan geride bırakmıştır.

Madencilik yöntemiyle üretilen Dogecoin (DOGE), ilk başlarda her kazılan blok için rastgelen bir ödül ile teşvik edilirken, daha sonra bu ödül miktarı diğer madencilik ile üretilen kripto paralar gibi sabit orana dönüştürülmüştür.

Dogecoin (DOGE), internet ortamında genelde çeşitli bağışlar ya da bahşişler için kullanılır. Bunun sebebi, değerinin düşük ve küsüratlı olmasıdır.

Dogecoin (DOGE)’in bir para birimi olarak en önemli özelliği hiper-enflasyonist olmasıdır. Yani piyasadaki Dogecoin (DOGE) arzına ilişkin hiçbir sınır yoktur. Bunun en büyük dezavantajı, değerinin hiçbir zaman çok fazla yükselemeyecek olmasıdır. Zira, arzı sınırsız olan bir dijital para biriminin, örneğin 1 dolar olması, piyasaya karşılıksız biçimde milyarca dolar arz edilmesi anlamına gelecektir, ancak bu arzın gerçek hayatta bir karşılığı olmayacağı için, elinde milyonlarca Dogecoin (DOGE) bulunduran bir yatırımcı, gerçekte asla milyonlarca dolar sahibi olamayacaktır. Ancak bu durum, madenciler için kârlı olabilir, zira Bitcoin gibi arzı sınırlı ve madencilikle üretilen para birimlerinde üretim bir noktadan sonra çok zor ve maliyetli hale gelip, bir noktada ise tamamen son bulurken, Dogecoin (DOGE) madenciliği asla son bulmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  POW nedir, POW ne demek? Proof of Work (İş ispatı) nedir?

Elon Musk’ın favori kripto parası: Dogecoin

Dogecoin (DOGE) madenciliği, güçlü donanımlara sahip bilgisayarlar ile yapılmaktadır. Litecoin altyapısını kullanmasına rağmen blok kazma süresi Litecoin’e göre 2,5 kat, Bitcoin’e göre ise 10 kat daha hızlıdır. Sık sık twitleriyle Dogecoin (DOGE) piyasasını canlandıran Elon Musk da, çocuklarıyla beraber Dogecoin madenciliği yaptığını ifade etmiştir.

Dogecoin (DOGE) hakkındaki en büyük risklerden biri de %51 saldırısına fazlasıyla açık halde bulunmasıdır. Bu da Dogecoin’in fazla değerlenmesinin önüne geçen doğal engellerden biridir.

Wall Street Journal’ın haberine göre dünyadaki Dogecoin (DOGE)’lerin tamamının yüzde 28’i yani 2,1 Milyar Dolar’lık bir kısmı, tek bir kişinin elinde bulunmaktadır. Kripto paraların doğası gereği bu cüzdan sahibinin kim olduğunun bilinmesine imkan yok ancak tahminler bu kişinin Elon Musk olduğu yönündedir. Öte yandan Musk, 9 aylık olan oğlu için Dogecoin (DOGE) yatırımı yaptığını kendi de ifade etmektedir.

Diğer yandan Elon Musk geçtiğimiz günlerde bir başka tweet’inde, hesaplarında çok yüksek miktarda Dogecoin (DOGE) bulunduran balinalardan dert yanmış ve bu kişilerin sahip oldukları coin’leri elden çıkarmaları gerektiğini ve buna destek olacağını söylemişti.

Dogecoin (DOGE) nereden ve nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 0,055 Amerikan Doları üzerinden fiyatlandırılan Dogecoin (DOGE), yaklaşık 7,1 Milyar Dolar’lık piyasa değerine sahiptir ve en değerli 14. kripto para birimi olarak sıralanmaktadır.

En düşük fiyatı 2015 Mayıs’ında 0.00008547 Dolar olan Dogecoin (DOGE), tarihinin en yüksek fiyatını ise geçtiğimiz Şubat ayında 0.084 Dolar ile görmüştür.

Dogecoin (DOGE), Türk Lirası ile Paribu, Bitpanda ve Binance gibi borsalar üzerinden satın alınabilir, ayrıca neredeyse tüm kripto para borsalarında alım satımı ve transferi (yatırma ve çekme) yapılabilmektedir.

Dogecoin’i (DOGE) satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!