Küresel piyasalardaki gelişmeler nedeniyle hafta başına 5.98 TL kuruyla başlayan Amerikan doları, haftanın son gününde piyasalar kapanırken ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinin açıklamasıyla birlikte 6 lirayı aştı ve son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

7 Şubat 2020 Cuma gününe pozitif başlayan Borsa İstanbul, küresel ve jeopolitik gelişmelerle, yüzde 1.0’in üzerinde düşüş sağlarken, uzun süredir 6 Türk Lirasının altında bir seyirde olan ABD Doları, kapanışa doğru 6.0 lirayı da aşarak 6.04 lirayı gördü.

Küresel piyasalarda yükselen dolar iç piyasada haftanın son işlem gününe de, hafta başındaki 5.98 lira düzeyinde başlayan Dolar/TL paritesi, haftanın son gününde 6 lirayı aşarak sürpriz yarattı. Euro/TL paritesi ise haftayı 6.60 seviyesinde kapadı.

Altında hafif yükseliş, petrolde düşüş

Avro/dolar paritesi ise (TSİ) 20.24 itibarıyla yüzde 0,29’luk düşüşle 1,0948 seviyesinde bulunuyor.

Altın coronavirüs salgınının daha da arttığının ve coğrafi olarak kapsamının artmasıyla hafif yükselirken, petrol fiyatları Rusya’dan gelen ,üretim kısıntısı miktarını artırmaya karar vermek için, coronovirüs salgınının petrol piyasaları üzerindeki etkisinin tam olarak belirlenmesi gerektiğini söylemesinin ardından düştü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.