Dün gece Asya piyasalarında yaşanan Dolar/TL kurundaki yükseliş tüm Türkiye’nin gündemindeydi. Bir ara 8.50’den işlem gören Dolar’ın bu hareketi sonrası Twitter ve ekşisözlük’te binlerce yoruma neden olan durum Google Trends verilerine de yansıdı ve Türkiye’de Bitcoin aramaları arttı.

Dünya üzerinde Bitcoin aramaları birçok kriteri gözler önüne sererken, enflasyonu yüksek ve para birimi değersiz ülkelerdeki aranma hacmi normale göre daha yüksek sonuçlar veriyor. Dün gece Dolar /TL kurundaki şok dalgalanmayla 8.35’ten açılış yapan piyasalar bir ara 8.50’yi gördü. Sosyal medyada herkesin konuştuğu konu bu olurken, Google Trends verilerine göre dün gece Bitcoin aramaları rekor seviyeye yükseldi. Google Trends’te 1 en düşük barem iken, 100 en yüksek seviye olarak tanımlanıyor.

Bilindiği üzere bu kur şokuna sebep olan durum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınarak, yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirmesi olarak görülüyordu.

Dolar/TL kuru, piyasalar açıldığında güne 7.70’le başladı ve şu anda bu haberin yazıldığı sırada 7.90 olarak kaydedilirken, Bitcoin ise 57 bin 600 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.