Dünyanın en güçlü parası olarak tanımlanan ABD Doları.

Dün sessizliğini bozarak son 2 haftanın en yüksek seviyesine çıkan Dolar/TL kuru, güne yükselişle başladı ve 5.94’ten açılış yaptı.

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın beklenenin dışında bir kararla faiz indirimine gitmesi Dolar’ın ateşini düşürmüştü. 5.85 altına gerileyen kur, yeniden 5.89’a yükselmişti. Bugün dolar 5.90’ın üzerinde güne başladı. Euro ise 6.55 civarında seyrini sürdürüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasıyla daha da alevlenen ve yaklaşık üç yıldır karşılıklı hamlelerle süren ticaret savaşı sürecine 15 Ocak’ta imzalanan bir ticaret anlaşmasıyla ara verildi. ABD ile Çin arasındaki bu ‘ticari barış’ın olumlu etkisi sonrası dolara olumlu yansımış ve yatırımcıda bir güven oluşturmuştu ancak bu olumlu hava çabuk dağıldı.

Çin’deki virüs etkili oldu mu?

Çin’de etkili olan ve şimdiye kadar 9 kişinin öldüğü koronavirüs salgınının doların bugünkü olumsuz seyrine etki ettiği tahmin ediliyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bütün ülkenin seferber edilmesini istemişti.

Öte yandan Davos Zirvesi de takip edilen konular arasında. Türkiye’den zirveye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TCMB Başkanı Murat Uysal katılım sağlamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.