Son dönemde yatay seyreden Dolar/TL kuru, Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte uçuşa geçti ve 8.50’de işlem görmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece yayımlanan Resmi Gazete’de hem İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiklerini hem de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasını içeren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni imzalamıştı. Ülkemizde piyasaların nasıl tepki vereceği ise merak konusu iken, sosyal medyada tepkiler gittikçe büyüyor.

Geçtiğimiz haftayı 7.21 ile kapatan Dolar/TL kuru, Asya piyasalarının açılmasıyla yüzde 16 yükseliş kaydetti. Dolar/TL saat 22:30 itibariyle yüzde 16,2’ye kadar çıkarak 8,39’a yerleşti. Bu arada gram altın da 460 seviyelerinden işlem görüyor.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım ayında Merkez Bankası görevine getirilen Naci Ağbal’ın yerine geçtiğimiz Cumartesi günü Şahap Kavcıoğlu’nu getirmişti. Bu değişiklik Türkiye’de son 20 ayda 4 Merkez Bankası Başkanı değişimi olarak kayıtlara geçmişti.

Twitter ve Ekşisözlük gibi ülkemizde popüler olan sosyal medya ağlarında bu duruma olan tepkiler ise şöyle…

Gazeteci Emin Çapa: Asya piyasaları açıldı, TL Meydan Savaşı başladı. Gerçek resmi görmek için biraz bekleyeceğiz. Bankacılar yeni Başkan’la yaptıkları ilk toplantıdan bekledikleri gibi çıktılar. “Teknik derinliği olmayan bir Başkan.” Bu durumda ekibe sırtını dayaması, onlara güvenmesi lazım. Bu arada Merkez Bankası bütün hafta sonu, önümüzdeki haftaya hazırlık yaptı. Yeni Başkan’ın yaptığı ilk açıklamada tek önemli detay, PPK toplantısının öne alınmayacağı. Yani ilk faiz kararı Nisan ortası. Yeni Başkan’ın en büyük sorunu piyasayı sözel olarak yönlendirme imkanı olmaması. Faiz silahı da yok. Geriye sadece likidite ve döviz satışı kalıyor. Net döviz rezervi yok. Ama zaten Başkan yazılarında, “önemli olan brüt rezerv” diyordu. Yarın göreceğiz. MB Başkanı olarak bankacılarla yaptığı ilk toplantıda dile getirdiği “ricalarını” yarın hangi bankalar uygulayacak bakacağız. Gözlerimiz bankalararası piyasada alış ve satış kotasyonlarında olacak. Kim ne pozisyon alacak meraktayım.

LDP eski Genel Başkanı Cem Toker: Sanırım yarın sabah “onların doları varsa, bizim Allah’ımız var be” günü olacak!

Eski Hazine çalışanı ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota: 6 Kasım 2020 $/TL 8.45, TCMB faizi %10.25 iken; Şimdi $/TL 8.40, TCMB faizi %19 oldu.p Biz bu yolculuğa neden çıktık bilen var mı?

TBMM 24. dönem milletvekili Erdal Aksünger: Piyasaların açıldığı Uzak Doğuda dolar 8,40 TL seviyesinde görünüyor. Kabile yönetir gibi Devlet yönetiyorlar!

Ekonomi yazarı Uğur Gürses: Yıllık 2 puanlık faiz artışını beğenmezken, ilk geçen fiyatlara göre kur bir gecede yüzde 15 artmış oldu. Tam da şimdi o manşeti atmak lazım; “paramıza bu operasyonu kim çekti?”

Bloomberg analistlerinden Ziad Daoud ise durumla ilgili “Merkez bankasının güvenilirliğine ve bağımsızlığına yapılan darbe abartılamaz. Erdoğan, defalarca geri tepen müdahalelerle kurumu darp etti. Finans piyasaları Ağbal’a bir şans vermeye istekliydi, halefi bu güveni yeniden inşa etmekte zorlanacak.” yorumunu yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Dolar kurundaki şok dalgalanma, Türkiye'de Bitcoin aramalarını artırdı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.