Dolar, Asya piyasalarının açılmasıyla gece TSİ 01:30 civarlarında 5.77 seviyesinden bir ara 6.38 seviyesine kadar yükseldi. ABD ile Çin arasındaki ticari savaşın sebep olduğu düşünülen durumda Dolar/TL kuru, şu sıralarda 5.80 seviyesinden işlem görüyor. Peki ekonomistler bu ani yükselişe nasıl bakıyor?

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı yeniden alevlendi, Dolar/TL kurunun ateşi gece saatlerinde yükseldi. Trump’ın 1 Ekim’den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürününe getirilecek yüzde 25’lik gümrük vergisini yüzde 30’a yükselttiğini açıklaması ve Çin’de yatırımları olan büyük Amerikan firmalarına ürünlerini artık ABD’de üretmelerini yönündeki çağrıları nedeniyle Çin arasındaki ‘ticari savaş’ yeniden alevlendi.

Asya piyasalarında sabah yapılan satış işlemleri nedeniyle, Dolar/TL kuru da bu durumdan etkilenerek saniyeler içinde hızlı bir şekilde 6,38’e kadar çıktıktan sonra 5,80’e geriledi. Peki ekonomistler bu durumu nasıl yorumladı? İşte kişisel yorumlar…

ABD, Çin’in bazı ürünlerine ilave vergileri erteledi

Dolar son 4 ayın en düşük seviyesinde

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!