Geçtiğimiz haftadan beri hareketli günler yaşayan Dolar/TL kuru, bugün tarihi zirvesini gördü ve bu sabah 7,24’ü aşarak iki yıl önceki seviyesini geçmiş oldu. Standard&Poors, Türkiye’nin kredi notlarını B+ ve BB- olarak teyit etmiş ve görünümü ‘durağan’ olarak belirlemişti.

En son Ağustos 2018’de ABD ile yaşadığımız Rahip Brunson krizinde 7.20 seviyesini gören Dolar/TL kurunun bu hareketiyle Türk Lirası, yılbaşından beri Amerikan Doları’na karşı yüzde 20’ye yakın değer kaybetmiş durumda.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılarla telekonferans düzenlemiş ve Türkiye’nin rezervlerinde herhangi bir sorunun olmadığını ve swap görüşmelerini yapılabileceğini aktarmıştı.

Dolar neden yükseliyor?

Kamu bankaları, bu yılın ilk dört ayında, 32 milyar dolar döviz satarken, Merkez Bankası’nın verilerine göre brüt rezervi (24 Nisan itibariyle) 52 milyar 700 milyon dolar olarak görülüyor. Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, bu rakamın doğru olmadığını ifade ederken, swap dövizleri çıkarıldığında ise rezervin eksi 13,4 milyar dolar olduğunu söyledi.

Analistler, doların neden yükseldiğini ya da neden düşmediğini, Merkez Bankası’nın 22 Nisan’daki son PPK toplantısında ise politika faizi yüzde 8,75’e çekmesi, CDS yani Türkiye’nin borçlanma risk priminin yükselmesi, kamu ve özel sektörün üzerindeki kısa vadeli borç yükünün artarak 122 milyar 500 milyon dolara ulaşması gibi nedenlerden kaynaklandığını belirtiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!