Son dönemde sürekli bir artış trendinde olan Dolar/TL kuru, yüzde 1’in üzerinde düşüş yaşadı ve 25 Nisan’dan beri en düşük seviyeyi gördü ve 5.90’ın altına düştü.

Piyasalarda güne 6.04 seviyelerinde başlayan Dolar/TL kuru, pozitif bir görüntü sergileyerek geçen aydan bu yana en düşük seviyesini gördü ve 5.90’ın altına kadar geriledi. YSK tarafından iptal edilen İstanbul seçimleri, S-400 sistemlerinin kurulumunun ertelenmemesi ve bu konuda ABD ile yaşanan sözlü gerilimin etkileriyle Dolar geçtiğimiz ay, 6.14 civarlarında seyretmişti.

Rusya’dan alınacak ve Türkiye’nin muhtelif yerlerine kurulacak S-400 hava savunma sistemleri.

Dolarda bugün yaşanan bu olumlu hareketin altında yatan sebepler arasında Çin ile ABD’nin ticari savaşa söylemlerinin geçtiğimiz günlere nazaran daha az dillendirilmesi, Türkiye özelinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmesi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar‘ın S-400 Rus hava savunma sistemlerinin Haziran ayına yetişmeyeceğini açıklamasının etkisinin olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Türk Lirası, son üç yılda yüzde 50, son bir yılda Amerikan Doları’na karşı yüzde 30’a yakın değer kaybetti.

YSK’nın İstanbul seçimlerinden sonrası Dolar/TL kuru ne oldu?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.