Dolar/TL kuru, haftalık yükselişini sürdürerek 7.30’un üzerini gördü. Dolar’ın Türkiye’de değer kazanmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir son dakika açıklaması yaptı ve “Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.” denildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan duyuruda yer alan ifadeler şu şekilde…

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.
Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.”

Öte yandan Türk Lirası, sene başından beri Dolar’a karşı yüzde 35 değer kaybetti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da, ‘TL’de esneklik’ kararı alarak, yurt dışındaki bankalara işlemlerde esneklik sağladı. Bankalar belirli işlemlerle sınırlı olacak şekilde TL’ye erişim sınırlamalarından muaf olacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.