Cuma akşamı S400 haberiyle 6.20’lerden 6 liranın altına gerileyen Dolar/TL kuru yeni haftaya da 5.98 seviyelerinde başladı, kur daha sonra yönünü yukarı çevirdi ve 10:15 itibariyle 6.05 civarlarında işlem görüyor.

Geçen hafta 6.24 ile yılın en yüksek seviyesine çıkan Dolar/TL kuru, Cuma akşamı Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçtiğine yönelik haberler ve kamu bankalarının Döviz satışı yaptığı iddiasıyla 6 lira seviyesinin altına geriledi.

Kur bugün, en düşük 5.95 seviyesini görmesinin ardından yükselişe geçti ve yeniden kritik 6 TL seviyesini aştı.

Geçen hafta dolar, TL karşısında % 1.89, euro % 2.39 yükselmiş, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama % 5.76 gerilemişti.

İstanbul’da seçimlerin yenilenme kararı doların geçen haftaki yükselişinde önemli faktör olurken ABD ile S400 konusundaki gelişmeler ve jeopolitik riskler de piyasalarda yakından izleniyor. Bakan Albayrak önceki gün yaptığı açıklamada ise vatandaşların artık kurdan daha az etkileneceklerini ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.