İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, doların hakimiyetine engel olmaları gerektiğini söyledi ve rezerv statüde yer alacak bir dijital para önerisini sundu.

İngiltere Merkez Bankası (Bank of England)’ın başkanı Mark Carney, ABD Doları’nın yerini alacak Facebook’un Libra’sına benzer bir dijital parayı hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası FED’in ABD’nin Wyoming eyaletinde düzenlediği toplantısında konuşan Carney, “Bir dijital para birimi, ABD Doları’nın küresel ticaretteki hakim etkisini azaltabilir.” dedi ve doların hakimiyetinin dünyadaki ekonominini üzerinde sürdürülebilir bir iyileşmede uzak tuttuğunu ifade etti. Carney, Facebook’un Libra’sına da değindi ve Libra’nın Dolar’ın yerini almasının Çin’şn para birimi Yuan’ın Dolar’ın yerini almasından daha iyi olacağına inandığını belirtti.

Facebook’un Libra’sına Avrupa Birliği’nden soruşturma

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.