Dünya Bankası, daha öncesinde yüzde 3 olarak açıkladığı ülkemizin büyüme oranını 2020 yılında 0,3’e düşürdü. Dünya Bankası, koronavirüs’ün etkilerinin derlendiği raporda Türkiye’nin 2021 ve 2022 yıllarında ise yüzde 4 büyüme kaydedeceğini öngörüyor.

Dünya Bankası yayınladığı raporda enflasyon verilerini de bildirirken Türkiye’de enflasyonun yıl sonu yüzde 11, gelecek yıl yüzde 9 ve 2022 yılında ise yüzde 8,5 civarlarında seyredeceğini aktardı.

Türkiye’nin jeolpolitik konumundan doğan ve doğacak tehlikeleri, Koronavirüs salgınının yarattığı sosyoekonomik durumun ülke ekonomisini etkileyeceğinden bahsedilen rapora göre, ihtiyaç sahibi kişilere, ailelere yardımcı olmaya yönelik nakit transferleri ve işletmelere sağlanacak geçici işletme kredileri ve vergi indirimleri gibi destekleyici önlemler krizin etkilerini hafifletmede ve işlerin korunmasında kritik önem taşıyacak.

Türkiye koronavirüs’te hangi önlemleri almıştı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelede Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında 100 milyar liralık bir ekonomik paket açıklamıştı.

  • En düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıktı.
  • İşsizlik maaşları bu sürede kesintisiz verilmeye devam edecek.
  • Vergi ve SSK primleri 6 ay erteleme gelmişti.
  • İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranında indirim yapıldı.
  • 3 ay süreyle işçi çıkarmak yasaklandı.
  • Konut alımında kredi koşullarında kolaylık sağlandı.

Koronavirüs ülke ekonomilerini nasıl etkiledi?

Helikopter para nedir? Korona krizinden çıkış yolu mu?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.