Deutsche Bank, kripto paraların iki yıl içerisinde ana akım paralardan olacağını öngörüyor. 

Pazartesi yayınlanan Deutsche Bank raporunda, kripto paraların sadece 10 yıllık geçmişleri olmasına rağmen; ödeme sistemlerinde, bankacılıkta ve ekonomik dengelerde radikal değişikliklere yol açabileceği açıkladı. 

Deutsche Bank, yeni dijital para birimlerinin önümüzdeki iki yıl içerisinde ana akım para birimleri arasında yer alacağına inanıyoruz şeklinde açıklama yaptı. Önümüzdeki yıllarda, Çin’in dijital yuan girişimi ve Facebook’un Libra projesi bu gelişmelerden birkaç tanesini oluşturuyor. 

Raporda Çin’in 1,5 milyardan fazla vatandaşının ve Facebook’un 2,5 milyardan fazla kullanıcısının faydalanabileceği dijital paraların ulaşılabilirlik konusunda dünya nüfusunun neredeyse yarısına karşılık geldiği belirtildi. 

Kripto paraların insanlar tarafından benimsenme hızı, internetin ilk yıllarına benzetiliyor. Eğer gelişim bu hızla devam ederse, 2030’a kadar 200 milyondan fazla blockchain tabanlı cüzdanların kullanılacağı öngörülüyor. Günümüzde ise yaklaşık 50 milyon civarında blockchain tabanlı cüzdan kullanılıyor. 

Pazartesi günü yayınlanmış olan rapor, Deutsche Bank’ın gelecekte ödemeler başlıklı serisinin üçüncü çalışması. İlk çalışma, Bitcoin ve birçok altcoinin ödeme alma ve ödeme yapma konusunda kullanılamayacak kadar dalgalı olması ile ilgiliydi. İkinci makale ise, nakitin doğasından gelen faydaları gereği, yıllar boyunca sarsılmaz bir dayanıklılığı olacağı yönündeydi. 

Aynı görüşlerin hala devam etmesine rağmen uzmanlar kripto paralarla yapılan ödemelerin rahatlığının, nakit ödemelerin gizliliği ile birleştirilebileceğini düşünüyor. Tam da bu noktada merkez bankaları, kripto paraların küresel ekonomideki sistematik problemlerle başa çıkma konusunda yardımcı olabileceğini görüşünü paylaşıyor. 

Eğer CBDC’ler tamamen açılırsa, Deutsche Bank’a göre, merkez bankaları faiz getiren hesapları herkesin kullanımına açabilir. Rapora göre, bu durum bankacılıktaki kısmi rezerv sisteminin neden olduğu birçok sorunu çözmeye ve ticari bankaların kaçıp gitmesine engel olabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Yeni SEC Başkanı Gary Gensler'dan Bitcoin ve kripto para açıklaması: Çok fazla yetkimiz var

Araştırmacılar bu gelen yeni sistemle birlikte, hükümetlerin 2008 krizindeki gibi büyük kurumları kurtarma zorunluluğunun olmayacaklarını da söyledi. 

Gençler, kripto paralara ilgili

Araştırmanın diğer bir kısmında ise, Deutsche Bank 3600 banka müşterisiyle anket yaptı. Yapılan anket her ne kadar nüfusun ufak bir kısmıyla gerçekleştirilmiş olsa da sonuçlar yaşlı ve gençler arasında net bir farkın olduğunu ortaya koyuyor. 

Anketin sonuçları; eski kuşağın kripto paraların nasıl çalıştığını ya da ne işe yaradığını anlamadığını ancak 1981 ve 1996 yılları arasında doğan insanların çoktan kripto para ticareti ile ilgilendiğini ve genel ekonomi için faydalı olacağı görüşüne sahip olduklarını açıkça göstermekte.

Deutsche Bank, 2017’de blockchain teknolojisi tarafından işletmelere sunulan fırsatların işletmeler için oldukça ‘’büyük’’ olduğunu söylerken, küresel GSYİH’nın %10’unun 2027 yılına kadar blockchain üzerinden takip edilebileceğini söylüyor. 

Eylül 2019’da Deutsche Bank, IIN’e (Interbank Information Network) katılmıştı. IIN, JP Morgan’ın JPM Coin isimli sabitlenmiş kripto parasını kullanan blockchain tabanlı bankalararası bilgi ağı sistemidir. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.