Dünya çapında birçok finans otoritesi; Bitcoin, Libra ve diğer kripto paralar hakkında ne yapacağını düşünüyor. Endüstride gerçekleşen aşırı düzeltmeler, piyasadaki işletmelerin avantajını kaybetme riski, ekonomideki genişleme yada davranışların tamamen hata içermesi kripto paraları daha savunmasız yapıyor.

Avrupa Birliği yetkilileri, Facebook’un kripto parası için olası çözümler denediklerini söylüyor, stabil kripto paranın 2020’nin ilk çeyreğinde piyasa sürülmesini bekliyorlar. Avrupa Komisyonu,  mevcut durumda altcoin Libra’nın yasallığını belirlemek için birtakım ek ayrıntılara ihtiyaç duyuyor. 

Bu konuyla ilgili Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, komisyonun Libra’ya daha fazla bilgi edinmek amacıyla bir talep ilettiğini belirtti. Facebook’un tokeni Libra’nın eldeki verilere göre hala proje aşamasında olduğu, kesin durumu tespit edebilmek için yeterli veri olmadığı ve dolayısıyla da Avrupa Birliği ile olan ilişkisi tartışılıyor.

Altcoinler nakit paraya karşı bir tehdit oluşturuyor

Başkan yardımcısı aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun sanal varlıkların geliştirilmesi ve düzenlenmesi konusunda da hızlı davranmaya hazır olduğunu belirtti. Kurul bahsedilen şeyleri gerçekleştirmek için 19 Mart’a kadar istişare yapacak. Bu arada FED, Facebook’un Libra girişiminin ABD’yi dijital dolar oluşturmaya ittiğini belirtti. Yatırımcılar ise 2020 yılında Libra’nın lansmanının gerçekleşeceğine inanmıyor. Ancak Bitcoin’in de sürdürülemez olduğu düşünülmekte. Bütün bunlara ek olarak MasterCard ve Visa, Libra Vakfı’ndan neden ayrıldığını açıkladı.

19 Şubat’da Valdis tarafından Avrupa Komisyonunun çıkarları doğrultusunda yayınladığı notta, Vakfın arkasındaki şirkete cevap vermek amacıyla sorulara verilen cevapların Avrupa Birliği’nin standartlarını karşılamadığı açıkça görülüyor. 

Bununla birlikte Dombrovskis, Avrupa Komisyonu’nun kripto paralara ait gizlilik özelliğini aşmak için de hızla çalışmalarda bulunduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı yaptığı açıklama ile, Aralık ayında yapmış olduğu Avrupa’nın parasal sağlamlığı için olası her riski denetlediği ile ilgili açıklamayı da onaylamış oldu. 

İlginizi Çekebilir:  Gizli BM raporu: Kuzey Kore kripto parayla fon topladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.