Global gelişmeler doğrultusunda hazırlanan ve belirli aralıklarla yayınlanan rapora göre dünyada 30 milyon dolar servete sahip 31 bin kişi daha süper zengin unvanını kazanmış oldu. Buna göre 513 bin 244 kişi süper zengin sıfatıyla yeryüzünde yaşıyor ve bu sayı 2024 yılında yüzde 30’a yakın bir artışla yaklaşık 650 bin kişiye yükselmesi bekleniyor.

Genel merkezi Londra’da bulunan küresel emlak danışmanlık şirketi Knight Fank’in raporuna göre, dünya üzerinde 30 milyon dolar serveti olan kişi sayısı 31 bin kişi daha artarak 513 bin 244 kişiye ulaştı.

Zenginlik Asya’ya kaydı

En çok zenginin bulunduğu kıtalar ve ülkeler yön değiştirdi ve yeni süper zenginler küresel ekonomik hareketliliğin kaydığı Uzak Doğu coğrafyasına kaydı. Çin, Vietnam, Hong Kong, Vietnam, Endonezya, Hindistan gibi ülkeler yeni zenginlerini yarattı.

Türkiye de listede kendine yer buldu ve ülkemizde 30 milyon doların üzerinde servete sahip kişi sayısı bin 913’e çıktı. Dünyanın süper zenginlerinin yarısına yakını 240 bin kişi ABD’de yaşıyor. Bunu sırasıyla 61 bin 587 kişiyle Çin, 23 bin kişiyle Almanya takip ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.