CoinGecko verilerine göre, dünyada en çok ilgi gören ve en büyük ilk 10 kripto para borsası; Binance, CoinBase, Bitfinex, Kraken, KuCoin, Bitstamp, HitBTC, Huobi Global, OKEx, Gate.io şeklinde sıralanıyor. Tercih edilme kıstası olarak yatırım yani günlük işlem hacmini baz alınan sıralamaya göre borsaların detayları şu şekilde…

1- Binance

Binance, Hong-Kong merkezli bir kripto para borsasıdır. Binance Coin (BNB) isimli kripto paranın sağlayıcısıdır. Binance üzerinden şu an 163 kripto para ile alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Binance’ın günlük işlem hacmi 825 milyon dolar civarındadır. Üye olmak için, binance.com isimli web adresine girebilir, üyeliğinizi oluşturduktan sonra sizden kimlik doğrulama talep edecektir. Bu borsa üzerinde, kendi kripto parası ile yaptığınız işlemlerde daha düşük komisyon ödeyebilirsiniz.

2-CoinBase

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsasıdır. Bu borsanın asıl özelliği, kullanıcılarına sağladığı aynı adlı cüzdan hizmetidir. Ülkemizde de hizmet vermeye başlayan CoinBase’i bu kadar popüler kılan sebeplerden biri de kripto paraların en büyük destekçilerinden olmasıdır. CoinBase’in günlük işlem hacmi, 203 milyon dolar civarındadır. CoinBase üzerinde şu an 21 tane Kripto Para listelenmektedir. Bazı wallet’ların bloke olması dışında CoinBase adının karıştığı sorunlu bir durum şu an için mevcut değildir.

3-Bitfinex

Bitfinex Hong-Kong merkezli bir kripto para borsasıdır. İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı olan iFinex isimli şirkete ait bir oluşumdur. Bitfinex geçtiğimiz yıllarda internet korsanlarına yüklü miktarda kripto para çaldırmıştır. Piyasada hala yerini korumakta olan Bitfinex’in günlük işlem hacmi 132 milyon dolar civarındadır ve 33 adet kripto parayı portföyünde bulundurmaktadır.

4-Kraken

Kraken, San Francisco/ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. 2011 yılında kurulmuştur. Amerikan Doları dışında Euro, Kanada Doları, Japon Yeni ve İngiliz Sterlini gibi dövizlerle işlem yaptırmaktadır. Kraken’in 24 saatlik işlem hacmi 121 milyon dolar civarındadır. Portföyünde 20 adet Kripto Para bulundurmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Boris Johnson'ın başbakan olması Bitcoin'e ilgiyi artırdı

5-KuCoin Shares

KuCoin, 2017 yılında kurulmuş olan bir kripto para borsasıdır. KuCoin, KuCoin Shares isimli kripto para’nın sağlayıcısıdır. KuCoin Shares ile yaptığınız işlemlerde daha düşük komisyon ödeyebilmeniz gibi opsiyonlar sunmaktadır. KuCoin’nin günlük işlem hacmi, 81 milyon dolar civarındadır. KuCoin’in bir diğer özelliğiyse zengin kripto para portföyüdür. KuCoin üzerinde şu an 206 adet kripto para listelenmektedir.

6-Bitstamp

Bitstamp, Lüksemburg merkezli Kripto Para borsasıdır. 2011 yılında kurulmuş olan Bitstamp’i diğer borsalardan ayıran en önemli özellik lisanslı bir borsa olmasıdır. Bitstamp’in portföyünde tam olarak 5 adet kripto para bulunmaktadır. Buna rağmen günlük işlem hacmi 80 milyon dolar civarındadır.

7-HitBTC

Hong-Kong merkezli borsalardan bir diğeri de HitBTC’dir. 2013 yılında faaliyete geçen HitBTC rekor sayıyla, tam olarak 367 adet kripto para ile alım satım yapabilme imkanı sağlamaktadır. Bu çeşitliliğe rağmen, günlük 75 milyon dolar civarı bir işlem hacmine sahiptir.

8-Huobi Global

Çin merkezli borsa olan Huobi Global, 2013 yılında kurulmuştur. Huobi Global, Huobi Token adında bir kripto parayı da kendi sistemiyle birlikte piyasaya sürmüştür. Bazı söylentilere göre 2019 yılının sonlarına doğru Türkiye piyasasına giriş yapmayı hedeflemektedir. Huobi Global’in Türkiye piyasasına girecek olması, yerli kripto para borsalarını derinden etkileyecek bir durumdur. Yerli yatırımcının rahatsız olduğu; Türkiye’den yüksek fiyata kripto para alıp, büyük borsalarda daha düşük fiyatlara bozdurmak gibi bir durumu ortadan kaldıracaktır. Bu da yerli borsaların ya adapte olmasına ya da piyasadan silinip gitmesine sebep olacaktır. Her iki durumda da yerli borsalarımız köklü bir değişikliğe uğrayacaktır. Huobi Global’in günlük işlem hacmi 64 milyon dolar civarındadır ve 219 kripto para ile hizmet vermektedir.

9-OKEx

2013 yılında kurulmuş olan OKCoin’e aittir. 2017 yılında faaliyet hayatına başlamıştır. OKEx, Malta merkezli bir kripto para borsasıdır. İnternet korsanları tarafından geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 3 milyon dolar değerinde zarara uğratılmıştır. Portföyünde 182 kripto para bulundurmakta olan OKEx’in günlük işlem hacmi 50 milyon dolardır. Geçtiğimiz aylarda OKEx, Türk Lirası ile işlem olanağı sunmaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Citibank genel müdürü ve raporundan ilginç Bitcoin ve Dolar tahmini: BTC 318 bin dolar, dolarda yüzde 20 düşüş

10-Gate.io

Hong-Kong merkezli kripto para borsası olan Gate.io, 2017 yılında faaliyet hayatına başlamıştır. Portföyünde 187 kripto para barından Gate.io’nun günlük işlem hacmi 46 milyon dolardır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.