Pandemide resmen çöküş yaşayan dünya ekonomisinden nasibini Bitcoin ve diğer kripto paralar da almıştı. Yaklaşık bir sene sonra dijital varlıklar en parlak döneme giriş yaptı. Bitcoin, 2021 Mart ayında 60 bin doları geçti ve altcoinleri de beraberinde sürükleyerek toplam kripto para piyasa değerini 2 trilyon dolara ulaştırdı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerindeki artış, dokuz yeni kripto milyarderini yarattı. Forbes’da yer alan listede kripto dünyasındaki gelişimi başlatan milyarder isimler 2021 yılında varlıklarını daha da artırmayı başardılar. Peki kripto para milyarderleri kimler, servetine servet katan kişiler hangileri?

Sam Bankman-Fried

29 yaşındaki MIT mezunu Sam Bankman-Fried, kripto veri ve alım/satım şirketi Alameda Research ve popüler türev borsası FTX’i kurdu. 2020’de Joe Biden’ın başkanlık kampanyasını destekleyen bir süper PAC’a yaptığı 5 milyon dolarlık bağışla manşetlere girdi. Toplamda 8.7 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Brian Armstrong

Binance ile birlikte dünyanın lider kripto para borsası olan Coinbase’in kurucu ortağı ve CEO’su Brian Armstrong‘un serveti, kripto paraların popülerleştiği 2021 yılının ilk çeyreğinde resmen patlama yaptı. Yakın zamanda halka açılmak için başvuruda bulunan ve 14 Nisan 2021’de Nasdaq’ta listelenecek olan Coinbase’in kurucusunun yaklaşık 6.5 milyar dolar serveti olduğu düşünülüyor.

Tyler-Cameron Winklevoss

Facebook’a dava açan Tyler ve Cameron Winklevoss ikiz kardeşler, Mark Zuckerberg’ten ‘kopardıkları’ 65 milyon dolarlık anlaşmadan elde ettiği miktarı her biri 3 milyar dolarlık kişisel servete dönüştürdü. Kardeşler 2012’den beri düzenli olarak Bitcoin satın almaya başladı. İkizlerin elinde 120 bin ilâ 170 bine yakın BTC’si olduğu tahmin ediliyor. Winklevoss’lar ayrıca kendilerine kripto kripto borsası Gemini’yi kurdular ve dijital sanat (NFT) müzayede platformu Nifty Gateway’i satın aldılar.

İlginizi Çekebilir:  Binance marj ticaretine başlıyor

Michael Saylor

Yazılım ve iş zekâsı firması MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, ilk Dot Com balonunda iflas etti ve bir servet kaybetti. Pes etmeyen Saylor, Bitcoin’e ilgi duydu ve agrefis alımlarla birlikte bugün rezervinde en fazla BTC tutan şirketin sahibi. Ünlü iş insanının kurduğu Microstrategy, kasasında yaklaşık 2.2 milyar dolar değerinde 91,579 adet Bitcoin tutuyor.

Tim Draper

Wall Street’in kurt simalarından milyarder yatırımcı Tim Draper, 2014 yılında Silk Road’da ABD Polisleri tarafından el konulan ve açık artırmaya çıkarılan 18,7 milyon dolar değerindeki 30 binden fazla Bitcoin’i satın aldı. Bu miktar şimdi 1.5 milyar dolar değerinde.

Fred Ehrsam

Coinbase’i 2012 yılında Brian Armstrong ile birlikte kuran Fred Ehrsam, 2017’de şirketten ayrıldı ancak yönetim kurulu üyesi olmaya devam ediyor ve Coinbase’de %6 hissesi olan milyarder ismin tahmini 1.9 milyar dolar değerinde serveti bulunuyor. Ehrsam, şu an kripto odaklı yatırım firması Paradigm’e liderlik ediyor.

Changpeng Zhao

Dünyanın en yüksek hacmine sahip olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao yıllardır bu listenin en yukarılarında yer alan isimlerinden biri. 2021 yılındaki kripto paralara olan ilgiyle birlikte gelirini artıran ve kripto para borsasında yüzde 30 hissesi bulunan Zhao’nun serveti ise 1.9 milyar dolar civarında.

Barry Silbert

Barry Silbert, kendisini ‘Bitcoin ve blockchain endüstrisinin merkez üssü’ olarak tanımlayan 2015 yılında kurduğu risk sermayesi şirketi Digital Currency Group’un (DCG) CEO’luğunu yapıyor. Şirket, çoğu kripto ve blok zinciri projelerine yatırım yaptı. 44 milyar dolar değerinde Bitcoin, Ether ve diğer varlıkları kontrol eden varlık yönetimi firması Grayscale de Silbert’ın kurduğu DCG’nin yan kuruluşu diyebiliriz. Ünlü girişimcinin 1.6 milyar dolarlık kişisel serveti bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'deki en iyi ve en güvenilir kripto para borsaları hangileridir?
Chris Larsen

Başı SEC ile dertte olan Ripple’ın kurucu ortağı ve başkanı Chris Larsen XRP token’ının değeri yükselirken servetini 800 milyon dolar artırdı. 3.4 milyar dolar serveti olan Larsen, Ripple Labs’de 3 milyardan fazla XRP ve %17 hisseye sahip.

Bir başka Ripple kurucu ortağı olan Jed McCaleb, servetinin büyük kısmını 3.4 milyar XRP’ye sahip olmasından alıyor. Ayrıca, Ripple meslektaşlarıyla aralarındaki düşüşün ardından 2014’te kurduğu kripto para birimi olan tahmini 1 milyar (XLM) Stellar Lumens’e sahip.

Jed McCaleb.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.