Casuslukla suçlanan ve yaşamını Rusya’da sürdüren ABD’li bilgisayar uzmanı Edward Snowden, Bitcoin ile ilgili olumlu açıklamarına bir yenisini daha ekledi. Snowden, Çin’in baskılarının Bitcoin’e yaradığını ifade etti.

Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden, Covid 19’un pandemi olarak ilân edildiği Mart 2020’de attığı bir tweet’i alıntılayarak Bitcoin’in giderek yaygınlaştığını söyledi ve “Bazen geriye dönüp o günleri düşünüyorum ve kaç kişinin Bitcoin aldığını merak ediyorum. O dönemden beri fiyatta 10 katı bir artış oldu. Hatta şu anda Bitcoin’in anlaşılabilmesi ve destek görmesini engellemek için devletlerin organize hareketleri de söz konusu. Çin yasaklayacak kadar ileri gitti. Ancak bu Bitcoin’i daha da güçlendirdi.” ifadelerini kullandı.

Mart 2020’deki çöküşü fırsat bilerek Bitcoin almıştı

Bilindiği üzere Bitcoin, Mart 2020’de koronavirüs salgını nedeniyle fiyatı 3 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Snowden bu tarihlerde attığı tweet’le lider kripto paraya olan güvenini göstererek “Uzun zaman sonra ilk kez Bitcoin almalıymışım gibi hissediyorum. Düşüşün çok fazla sebebi yoktu ama çok fazla panik yarattı” demişti.

Bitcoin, 2021 yılının 3. çeyreğindeki düşüş eğilimine rağmen yıllık bazda %49.1’lik bir yükseliş yakaladı. Bitcoin, en çok karşılaştırıldığı rakibi altına büyük bir fark atarak 2021’in en iyi performans gösteren varlığı oldu. BTC, şu sıralarda 47 bin 500 dolardan kendisine alıcı buluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!