Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankalardaki masraf ve ücretlerde düzenlemeye gitti. Buna göre bankalar arasında gerçekleşen EFT ücretlerine üst sınır getirildi.

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nın “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar” yönetmeliğinde değişikliğe gitti ve değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek

Bankalar arasındaki ücret karşılaştırması daha şeffaf ve kolay hale gelmesi için ticari müşterilerden alınan hesap işletim ücreti ve hesap açılış ücreti kaldırılırken, ticari kredilerde kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü.

Müşterilerin büyük oranda şikayetçi olduğu EFT ücretlerine bir düzenleme getirildi ve banka işlem tutarının 1.000 lira ve altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lirayı, ATM’den yapılan işlemlerde 2 lirayı, diğer kanallarla yapılan işlemlerde ise 5 lirayı geçemeyecek.

BDDK ve TCMB’nin söz konusu düzenlemeleri, 1 Mart 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.