Ekonomistler, Yüksek Seçim Kurulu‘nun İstanbul’daki yerel seçimlerin tekrarlanması kararından dolayı kaygı dolu yorumlarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) akşam saatlerinde aldığı İstanbul’daki yerel seçimleri yineleme kararı ekonomi dünyasında da geniş yankı buldu. Türk Lirası, Dolar karşısında 6,15, Euro karşısında 6,88 lira seviyesini görürken, ekonomistler ve iş dünyası, yaşanan durumdan memnun olmadıklarını dile getiren açıklamalarda bulundu ve piyasanın bu gelişmeden önemli ölçüde etkileneceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yerel seçimlerindeki bir mitingde.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) resmi Twitter hesabından “Seçim ortamına dönmek kaygı verici” açıklaması yapıldı.

TÜSİAD eski Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Adaletsizliğin en büyüğü, adil olmayıp adil gibi görünmektir” dedi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Direktörü Güven Sak ise Twitter’dan “Türkiye bir daha seçime gidecekse, ekonomik tedbir paketi filan olmaz. ‘İllüzyonla idare ettiğini zannetme dönemi’ bir süre daha devam eder. Sonrasını biliyorsunuz…” mesajını paylaştı.

“Demokrasiden elde kalan tek şeyi; sandığı da devirdiler” diyen ekonomist Uğur Gürses, seçim tekrarına muhalefetin girmesi durumunda eskisinden daha büyük bir ittifakın oluşabileceğine dikkat çekti.

Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez de Romalı düşünür ve devlet adamı Lucius Annaeus Seneca’dan alıntı yaparak, “Haksızlık üzerine kurulan krallık çok yaşamaz.” sözlerini paylaştı.

İlginizi Çekebilir:  "Facebook bölünmeli ve Zuckerberg'in çevresi artık sorgulayıcı değil"

CNN Türk’te uzun yıllar görev yapan ve Ekonomi Müdürlüğü’nü de üstlenen gazeteci Emin Çapa ise, karara “Rejim Krizi” tanımlamasını yaparak, “Muhalefet seçime katılmayıp Cumhur Mızıkçıları’nı yarattıkları rejim kriziyle başbaşa bırakmalı. Yok muhalefet buna cesaret edemezse, biz seçmenler el mahkum gidip oy kullanacağız. Ama sandığın değeri olmayan bir yerde, daha sonra bir daha da oy verir miyim onu bilmiyorum.” şeklinde görüş belirtti.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde akademisyenlik yapan Erinç Yeldan, Twitter’dan “Seçmen iradesinin yok sayıldığı” bir demokraside parlamento da işlevini yitirmiştir.” dedi ve muhalefet partisi yetkililerinin tamamının istifa etmesi gerektiğini belirten bir tweete katıldığını söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.