El Salvador’da düzenlenen LaBitConf 2021’de “Bitcoin’in Ticari Bankalar Üzerindeki Etkisi” konulu bir panelde konuşan bölgedeki bankacılık yöneticileri, Bitcoin‘i bir tehlike olarak görmedikleri ve geleneksel finansla bir arada var olabileceklerini düşündüklerini söylediler.

El Salvador’daki bankalar için dijital ödeme işlemcisi olan SERFINSA’nın CEO’su Leandro Guini, “Hem bankacılıkta hem de Bitcoin’de her iki tarafta da avantajlar olduğunu anlamalısınız” diyerek birini seçip diğerini dışarıda bırakmanın yanlış olduğunu ve aksi düşüncenin her iki tarafın da faydasına olduğunu söyledi.

Guini, Bitcoin’in El Salvador’da kabul edilmesini bu açıdan “benzersiz bir fırsat” olarak nitelendirdi. Sözlerine ek olarak CEO, SERFINSA’nın yasal gerekliliklere uydukları sürece Chivo veya başka herhangi bir Bitcoin cüzdanı kullanan firmalar ve bireyler arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için altyapısını sağlamaya istekli olduğunu söyledi.

Yöneticiler adaptasyon, altyapı ve eğitim konusunda düşünceli

Guini, “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi yıkıcı teknolojileri geleneksel sistemlere uyarlayan bizler için en önemli zorluk, yeni bir dünya [kriptoaktif] ile halihazırda var olan bir dünya arasında köprüler kuruyoruz. ” dedi.

Konferansta bulunan diğer katılımcılar, Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası’ndan (BCIE) Luis Rodrguez, DaviPlata’dan Carlos Ruge (Davivienda Kolombiya grubunun bir parçası) ve Açık Banka Projesi’nden Francisco Montenegro idi.

Luis Rodrguez, Bitcoin’in Orta Amerika ülkesinde tanıtılmasının çok fazla öğrenmeyle sonuçlandığını söyledi. Her şeyin somut adımlar atmaktan ibaret olduğunu ve bu adımlardan birinin Bitcoin Yasası gibi net bir düzenlemeyle ilgili olduğunu belirtti.

Tüm katılımcılar Bitcoin’in kabulünün iyi bir gelişme olduğu konusunda hemfikir olsalar da, iki kritik faktörün ele alınması gerektiğini düşünüyorlar, bunlardan ilki kripto para birimlerinin nasıl çalıştığına dair eğitim, ikincisi de teknik altyapının kurulması.

İlginizi Çekebilir:  Apple Card kripto paraları desteklemeyecek
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.