Bitcoin benimsenmesi konusunda bayrak ülke konumunda olan ve Bitcoin’in yasal para birimi olduğu El Salvador’da devlet başkanı Nayib Bukele’nin başında olduğu hükümet, Bitfinex ve Blockstream ile 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili çıkarmak için anlaşma imzaladı.

El Salvador, Bitcoin’de olan çabalarını ilerletmek için kripto para şirketleri Blockstream ve Bitfinex borsasının çatı şirketi iFinex ile bir anlaşma yaptı. Blockstream’in duyurusuna göre ülke, “hiperbitcoinizasyonu hızlandırmak ve Bitcoin’in üzerine yeni bir finansal sistem getirmek” için Bitcoin tahvilleri çıkarmaya hazırlanıyor.

El Salvador, Blockstream’in takas zinciri Liquid Network aracılığıyla 1 milyar dolar değerinde Bitcoin tahvili ihraç edecek ve tahvil ihracından elde edilen gelir, volkan enerjisiyle 300 Bitcoin çıkaran Orta Amerika ülkesinin Bitcoin madenciliğinin gelişimini desteklemesi için harcanması bekleniyor.

El Salvador’da volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapılan bir tesis.

İlk kripto lisansı verilmiş olacak

Anlaşmada taraf olan blok zinciri şirketi Blockstream’in blog yazısında, “Bu tahvil teklifi, kripto para birimi yatırımcılarından getiri arayan yatırımcılara, HODLer’lara ve sıradan insanlara kadar çok çeşitli yatırımcılar için çekici olacağını düşündüğümüz bir şey.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca bu yılın başlarında ülkede Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden El Salvador, Bitfinex’in ana şirketi iFinex’e ülkenin ilk kripto lisansını vermiş olacak. iFinex CEO’su Paolo Ardoino, anlaşmayla ilgili, “iFinex, El Salvador’a dijital ve tokenleştirilmiş menkul kıymetler kanunu yazma konusunda yardım etmeye odaklanıyor ve hükümet, iFinex’e bu yeni düzenleyici çerçevedeki ilk lisansı sağlayacak, böylece El Salvador yönetimi Bitfinex menkul kıymetleri üzerinde volkan madenciliği tahvili çıkaracak ve başlatacak.” açıklamasını yaptı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz yaz yaptığı açıklamada, “%100 temiz, %100 yenilenebilir, 0 emisyonlu enerji” yoluyla Bitcoin madenciliği yapmak için ülkenin yanardağlarından yararlanacağını söylemişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!