Dünya tarihinde ilk kez Bitcoin bir ülkede para birimi olarak kabul edildi. Orta Amerika ülkesi El Salvador, meclisteki oylamadan sonra Kongre’de de yasa tasarısını onaylayarak Bitcoin’i ülkede Dolar’dan sonra bir yasal bir para birimi konumuna taşıdı.

Bitcoin ile ilgili tasarı 84 oyun içinden 62’sinin kabulünü alarak yasalaştı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, kararı Twitter’dan coşkulu bir şekilde paylaştı. Rezervlerinde Bitcoin barındıracak El Salvador’da tüm işletmeler, Bitcoin’i kabul etmek zorunda olacak. Ülkede bundan böyle vatandaşlar, vergi ödemelerini de Bitcoin ile yapabilecek ve Bitcoin sermaye kazancı vergisinden de muaf tutulacak.

Bitcoin yatırımı yapana El Salvador vatandaşlığı verilecek

Twitter Space’deki sohbet odasında Nic Carter’ın yayınına katılan ve konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bukele, “Bitcoin’i anında ABD dolarına dönüştürmek için El Salvador Kalkınma Bankası’nda kuracağı bir fon, işletmelerin riskini üstlenecek. Fonda yaklaşık 150 milyon dolar değerinde Bitcoin tutacağız. Bunu yapacağız ki bir işletme, Bitcoin ile satış yaptıktan sonra, bunu kendine göre risk olarak görüp banka hesabında dolar görmek isteyebilir. Devlet de o Bitcoin’i anında dolara çevirecek.” dedi.

Bitcoin yatırımıyla vatandaşlık verilmesinin yolunu açacağını söyleyen devlet başkanı, “Bütün Bitcoin yatırımcılarını ülkemize bekliyoruz. El Salvador’a 3 BTC’lik yatırım yapan kişiye anında vatandaşlık verilmesi önerisini de meclise sunacağım. Biz geleceğe inanıyoruz. Kendi geleceğimizi inşa ediyoruz. Bitcoin tüm dünyanın başta gelen kripto parasıdır ve sınırlı arzından ötürü birçok problemi çözüyor.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!