El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkesini Bitcoin‘i yasal olarak benimseyen ilk ülke yapmayı hedefliyor.

Nayib Bukele, Miami’de düzenlenen Bitcoin Konferansı’nda büyük bombayı patlattı ve ülkesinde Bitcoin’i yasal para haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğini açıkladı. Yasa tasarısının Kongre’den geçmesi durumunda ise Bitcoin tarihte ilk kez bir ülkede resmi para birimi olarak kabul edilmiş olacak ve rezervlerinde tutmuş olacak.

El Salvador Devlet Başkanı, konuşmasının devamında “Önümüzdeki hafta, Bitcoin’i El Salvador’da yasal para birimi haline getirecek bir yasa tasarısını Kongre’ye göndereceğim. Kısa vadede bu kararın istihdama olumlu yansımaları olacak ve binlerce kişiye finansal erişim sağlamaya yardım edecek.” ifadelerini kullandı.

Merkez bankalarını da eleştiren Bukele, “Merkez bankaları, giderek El Salvador’un ekonomik istikrarına zarar verebilecek eylemlerde bulunuyor. Merkez bankalarının bu olumsuz etkisini azaltmak için herhangi bir merkez bankası tarafından kontrol edilemeyen arza sahip bir dijital para biriminin dolaşımına imkan tanınması gerekli hale geliyor.” şeklinde konuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!