Geçtiğimiz yıl dünyada bir ilke imza atarak en büyük kripto para Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ve ülkelerinde yaygınlaştıran El Salvador’un devlet başkanı Nayib Bukele, yurt dışı temasları kapsamında Türkiye’ye geldi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesi öncesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’i ziyaret etti. Sonrasında Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılanan Bukele, Erdoğan ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından anlaşmaların imza törenine geçildi. İmzaların atılmasının ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

El Salvador, Türk tarafının desteğiyle uzaya uydu fırlatacak ve yeni bir liman inşaa edecek

El Salvador, ülkeye yeni bir limanın inşası ve uzaya bir El Salvador uydusunun fırlatılması konusunda Türk teknolojisi ile gönderilmesi konusunda mutabık kalındı.

El Salvador Cumhurbaşkanı Bukele’nin, El Salvador’dan Türkiye’ye Devlet Başkanı düzeyinde yaptığı bu ilk resmî ziyaretinden memnuniyet duyduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tarihî ziyaretin, Türkiye-El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Sayın Başkan’ın liderliğinde El Salvador’un son dönemde dış politikada ufkunu genişletme yönünde attığı adımları biz de yakından takip ediyoruz. Değerli dostumun bugünkü ziyaretini, ezber bozan nitelikteki bu politikalarının bir yansıması olarak görüyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Aile kökleri Filistin’e dayanan ve ülkesinde ‘El Turco’ olarak tanınan Sayın Bukele’nin ülkemizi ziyareti bizler için ayrı bir anlam taşıyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esasen kendisinin göreve gelmesinin ardından ilişkilerimizde ciddi bir ivme yakaladık. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen El Salvador’un Ankara Büyükelçiliği’nin resmî açılışı bugün Dışişleri Bakanlarımız tarafından yapıldı. İnşallah biz de San Salvador Büyükelçiliğimizi en kısa sürede hizmete açacağız” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in yükselmesinde etkili olan muhtemel 5 neden

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin huzurunda iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill tarafından anlaşma imzalandı.

Bitcoin söylentileri sosyal medyada konuşuldu

Bitcoin maksimalisti olan Bukele’nin bu ziyareti tüm dünyada ve özellikle kripto para topluluğunda heyecanla karşılandı. Sosyal medyada kullanıcılar, Türkiye’nin Bitcoin ile ilgili ekonomik anlamda bir hamle yapma ihtimaline dair mesajlar paylaştı.

En büyük kripto para Bitcoin, ziyaretin gerçekleştiği saatlerde 42 bin dolar seviyelerinden 43250 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.