Dünyada Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul eden El Salvador’da Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı, ülkenin maaş ödemeleri için Bitcoin (BTC) kullanmaya henüz hazır olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Rolando Castro, attığı tweet’te Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle Bitcoin tabanlı maaş olasılığını analiz etmeye başladıklarını iddia eden yerel basındaki haberleri yalanladı.

Castro, sadece bir soruyu yanıtladığını vurguladı ve “ücretler hakkında konuşmak için çok erken” olduğunu belirtti. Bakan, devletin El Salvadorlular için daha fazla ve daha iyi iş bulmaya odaklanıldığını da sözlerine ekledi ve “Parasal konular Ekonomi Bakanlığı’nın alanına giriyor ve ben bunun bir parçası değilim” dedi.

Kripto fenomenleri El Salvador’a akın ediyor

Bakanın sözleri, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin ülkede Bitcoin’i yasal para birimi haline getiren yasa tasarısını geçirmesinden bir hafta sonra geldi. Kripto fenomenleri o zamandan beri Bukele ile buluşmak için küçük Orta Amerika ülkesine akın etti.

Salvador kolonunun ABD Doları ile değiştirilmesi için yasal bir temel sağlayan El Salvador’un 2001 Parasal Entegrasyon Yasası, maaş ve ücretlerin yalnızca kolon veya dolar olarak ödenebileceğini şart koşmaktadır. El Salvador’da yasal ihale olarak Bitcoin’in onaylanmasının mevcut yasayı genişletip genişletmeyeceği veya onun yerini alıp almayacağı hala belirsiz. Başkan Nayib Bukele’nin yasa taslağı, “vergi katkılarının Bitcoin ile ödenebileceğini” ve “hesaplama amacıyla ABD dolarının referans para birimi olarak kullanılacağını” belirtiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!