Uruguay senatörü olan Juan Sartori, ülke içindeki Bitcoin başta olmak üzere diğer dijital varlıkları yasallaştıracak, Uruguay’daki işletmelerin ödemeler için kriptoyu kabul etmesine izin verecek ve finansal sistemine dahil etmek için düzenleyici bir çerçeve sağlayacak bir yasa tasarısı sundu.

Sartori’nin kişisel Twitter hesabından paylaştığı tweet’te, “Kripto para birimleri, yatırım ve iş yaratmak için bir fırsattır. Bugün, Uruguay’da sanal para birimlerinin üretimi ve ticarileştirilmesi ile ilgili işletmelerde meşru, yasal ve güvenli bir kullanım oluşturmayı amaçlayan, dünyada öncü olan bir yasa tasarısını sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uruguay’ın tasarısı, El Salvador’un Haziran başında Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan eden bir yasayı geçirme hamlesiyle karşılaştırılıyor. Bununla birlikte, Uruguay’ın yasa tasarısı El Salvador’dan önemli şekillerde farklılık gösteriyor.

Bunlardan en önemlisi ise, Uruguay’ın Bitcoin’i El Salvador gibi yasal bir para birimi olarak görmemesi. Sartori’ye göre ülkede kripto para kullanımı düşük seviyede. Senatör’ün bu yasa tasarısıyla asıl amacının ülkede Bitcoin ve kripto paraların daha popüler hale gelmesini sağlamak istiyor.

Kripto şirketlerinin gözü Latin Amerika’da. Mayıs ayının sonlarında Stellar Development Network, Latin Amerika’daki sınır ötesi ödemeleri artırmak için Meksikalı kripto borsası Airtm’e 15 milyon dolar yatırım yaptı. Brezilyalı bir kripto para borsası olan Mercado, kıta çapında genişlemek için son zamanlarda 200 milyon dolarlık fon kullanıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!