Fotoğraf: Sylwia Bartyzel/Unsplash

Hindistan’daki milletvekilleri, Bitcoin‘i Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI)’nun düzenlediği bir “varlık” olarak sınıflandırmasını istiyor. El Salvador’un yasallaştırma hamlesinin ardından Hindistan’ın bu yöndeki olası kararı Bitcoin için büyük önem arz edecek.

New Indian Express’te bu sabah yayımlanan haberde Hindistan Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin büyük çoğunluğunun Bitcoin’in yasallaşması ve varlık sınıfı kategorisinde değerlendirilmesini istiyor.

SEBI’nin Hindistan’daki Bitcoin etkinliğini denetlemesi ve onu uygun, düzenlenmiş bir “varlık” olarak sınıflandırması bekleniyor. Bitcoin şimdiye kadar ülkede yasal bir gri alanda var oldu ve yerel para birimi olarak kullanılmıyor. Ancak, yatırımcı kârları ‘sermaye vergisi’ olarak kabul ediliyor ve buna göre vergilendiriliyor.

El Salvador en yakın örnek

Milletvekillerinin bu girişimi, Orta Amerika ülkesi El Salvador’un dün Bitcoin’i ABD dolarının yanı sıra ‘yasal para birimi’ olarak kabul etmesinin ardından geldi. 10 yıldır hayatımızda olan Bitcoin’in daha önce dolarda olduğu gibi herhangi bir mal ve hizmetle değiştirilebileceği anlamına geliyor.

Haberde Hindistan Parlamentosu’nun Monsoon oturumu sırasında ‘Kripto Para Birimi Düzenlemesi’ tasarısının gündeme gelebileceği aktarıldı.

Hindistan Mobil ve İnternet Derneği üyesi ve Coinsbit borsası Başkanı Ketan Surana, konuyla ilgili “Kripto para birimleri üzerinde çalışan yeni komitenin kripto para düzenlemesi ve mevzuatı konusunda çok iyimser olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Yeni tasa taslağı yakında kabineye sunulabilir. Genel senaryoya bakılarak atılacak adımlar belirlenecek. Hükümetin kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojilerini kucaklayacağı konusunda çok umutluyuz.” dedi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da Bitcoin’in yasaklanma girişimleri oldukça konuşulmuş ancak Maliye Bakanı bu konuda nötr bir tarafta kalmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!