Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’da yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. El Salvador, Chivo adlı uygulamayı indiren ve hesap açarak Bitcoin cüzdanı oluşturan bütün yetişkin vatandaşlarına 30 dolarlık Bitcoin verecek.

Nüfusu 6,5 milyon olan El Salvador’da tahminlere göre nüfusun %70’i 15 yaşın üzerinde. Sonuç olarak, yetişkinler muhtemelen nüfusun yaklaşık %60’ını oluşturmaktadır. Bu, üst sınırı kabaca 117 milyon dolarlık Bitcoin dağıtılacağı öngörülüyor ve bu şu anda toplam 3.440 BTC olarak hesaplanıyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ulusa sesleniş konuşmasında vatandaşlarına bu müjdeli haberi verdikten sonra hem Android hem IOS cihazlarda çalışacak olan cüzdanın adının “Chivo” olduğunu belirtti. El Salvador vatandaşları, cüzdandaki Bitcoin’lerini istedikleri zaman ABD dolarına çevirebilecek. Bukele, bu uygulamanın vatandaşlarının Bitcoin’i benimseme ve kullanımında etkili olacağını ifade etti.

Bitcoin yasasının 7 Eylül’de yürürlüğe gireceğini söylerken, Chivo’nun bu ay, Google Play ve App Store’da indirilebilir hale geleceğini açıkladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.