Dünya Bankası, El Salvador’un çevresel ve şeffaflık endişelerini öne sürerek Bitcoin‘in benimsemesi için yaptığı teklifi reddetti.

The Washington Post’a yazdığı bir e-postada konuyla ilgili açıklama yapan bir Dünya Bankası sözcüsü “Para şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde El Salvador’a yardım etmeye kararlıyız ancak hükümet Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.” ifadelerini kullandı.

Zelaya, Dünya Bankası’na çağrı yapmıştı

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, önceki gün Dünya Bankası’na çağrıda bulunarak, “Dünya Bankası’ndan Bitcoin’in yasallaşmasını kolaylaştırmak için teknik yardım talep ediyoruz. Böylece El Salvador’a Bitcoin’in resmi para birimi olarak uygulanmasında ve düzenlenmesinde eşlik edebilirler.” demişti. Böylelikle Dünya Bankası, Zelaya’nın bu isteğini geri çevirmiş oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF) da El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırmasının küresel finans sistemi için endişeleri olduğunu ve bunun sistem için büyük sorun yaratacağını açıklamıştı.

Bilindiği üzere ilk olarak Miami’deki Bitcoin Konferansı’nda dile getirilen Bitcoin’in El Salvador’da resmi olarak para birimi kabul edilmesi geçen hafta gerçekleşmiş ve ana akım medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.