Bitcoin’in sene başından beri yukarı yönlü hareketi bütün dünyanın dikkatini çekmişti. Küresel çapta benimsenme yolunda emin adımlarla ilerleyen Bitcoin‘i bu konuda en çok destekleyen ülke El Salvador olmuştu. Orta Amerika ülkesinde, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden yasa resmen yürürlüğe girdi ve bunu tarihte ilk gerçekleştiren ülke oldu.

El Salvador’un aylar önceki Bitcoin hamlesi resmen hayata geçti ve BTC ülkede resmi para birimi olarak kullanılmaya başlandı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dün Twitter hesabından 200 adet Bitcoin aldıklarını açıkladı. Ülkenin bilançosunda şu anda 400 Bitcoin bulunuyor.

Başkan Bukele, “Geçmişin paradigmalarını geride bırakalım. İleriye gitmek El Salvador’un hakkıdır. Bu süreç bir öğrenme süreci olacak.” dedi ve teknoloji devlerini de çağrıda bulunarak Bitcoin cüzdanı Chivo’nun online mağazalarda listelenmesini istedi. Ülkede Bitcoin’in yasallaşması birçok yeni süreci de vatandaşlarına gösterecek. Devlet her vatandaşına 30 dolarlık Bitcoin dağıtacak. Bitcoin, resmi dairelerde sosyal hayatta ödeme şekli olarak kullanılabilecek.

Yeni yasaya göre Bitcoin’i kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak. Ülkede 3 Bitcoin yani yaklaşık 155 bin dolar yatırım yapan yabancılara ise oturma izni verilecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.