New York’un Finger Lakes bölgesinde faaliyet gösteren bir enerji santrali, kendi Bitcoin madenini kurdu. Ürettiği elektrik ile her gün ortalama 50,000 dolar değerinde kripto para kazanabiliyor.

Operasyonu düzenleyen şirket Atlas Holding LLC, geçtiğimiz aylarda Greenidge Generation tesisine günde yaklaşık 5,5 Bitcoin elde edebilen yaklaşık 7,000 kripto para madenciliği yapan makine kurdu.  

New York’un Dresden kasabasında 65,000 metrekare üzerine kurulmuş olan tesis, 1937 yılında bir kömür santrali olarak planlanmış ancak daha sonrasında doğalgaza dönüştürülmüştür.

Şirket, makinelerin ‘’sayaç arkası’’ olarak adlandırdıkları gücü çalıştırdığını ve kullanılan bu gücün de son derece düşük maliyetli olduğunu belirtti.

Kripto para madenciliği yapan makinelere güç sağlamak genellikle çok yoğun enerji istediğinden bu iş ile ilgili şirketler dünyayı ucuz elektrik elde etmek için dolaşıyorlar. Birçoğu, yararlandıkları bu hizmetlerin fiyatları arttığında hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabiliyor. Ancak Greenidge, güç maliyetlerinin öngörülebilir ve düşük (aslında sadece ürettikleri hizmetler tarafından dengelenebilecek üretim maliyetleri) olduğunu söylüyor. 

Madeni yapan sunucu grubu tesisin ürettiği 106 megawatt’lık kapasitenin yaklaşık 15 megawatt’ını tüketiyor.

Sunucu grubu, tesisin ürettiği 106 megawatt’lık kapasitenin yaklaşık 15 megawatt’ını tüketiyor. Geçmişte tesis, sadece yaz veya kış aylarında şehrin en yüksek enerji talebi zamanlarında çalıştırılıyordu, şimdiyse yıl boyunca çalışıyor. 

Bitcoin, Perşembe günü üç gün içinde ilk kez yükseldi ve 9.085,67 dolar civarında işlem görmekte. 

Yarılanmadan sonra da karlı olacağız

Tüm Bitcoin madencileri, Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanmadan etkilenecek olsa da, madencilere verilen ödülü ikiye böldüğümüzde, tesisin sahipleri hala karlı olacaklarına inanıyorlar.

‘’Yarının nasıl gerçekleştiğine bakmaksızın elverişli bir pazar konumundayız.’’ diyen Greenidge baş mali işler görevlisi  Tim Rainey, ‘’kojenerasyon tesisi olarak benzersiz konumumuz nedeniyle, aşağı yönlü piyasalarda bile para kazanabiliyoruz, böylece değişken fiyat dalgalanmalarını yakalayabiliyoruz.”

İlginizi Çekebilir:  Joe Biden'ın zenginlere yönelik vergi plânı geleneksel piyasaları ve Bitcoin'i salladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.