Dijitalleşme, dünya üzerinde artık her alanda kendini göstermeye başladı. Bunun sonucunda hayatımıza gün içinde her zaman kullandığımız paranın da dijitalleşebileceği konusu konuşulmaya başlandı. Biz de sizler için elektronik para ve kripto para arasındaki farklar, sağladıkları avantajlar ve dezavantajlarla ilgili detaylı bir içerik hazırladık.

Elektronik Para ve Kripto Para Arasındaki Farklar

Elektronik para, dijital dünyada kullanılan para birimlerine verilen genel addır. Kripto para ise elektronik para biriminin daha az kapsayıcı bir alt kümesi olarak nitelendirilebilir.

Elektronik para daha önce ortaya çıkmıştır. Elektronik parayla kıyaslandığı zaman kripto para daha yeni bir teknolojidir.

Online alışveriş yapabilmek için elektronik para kullanırız. Aynı şekilde banka hesaplarımızda duran dijital cüzdanların içindeki para birimleri elektronik para olarak nitelendirilir. Kripto para ise Blockchain zinciriyle oluşturulmuş bir para birimidir. Kripto para kullanarak yatırım yapabilirsiniz ama direkt olarak yapacağınız harcamalarda kripto para değil elektronik para kullanabilirsiniz. Elektronik para nakite dönüştürülebilir.

Merkezi bir sisteme bağlı olan elektronik paraların aksine kripto paralar herhangi bir merkeze bağlı değildir. Denetleme mekanizmalarına bağlı olmayan kripto paralar, bu yönleriyle daha özgürlükçü olarak nitelendirilirler.

En önemli detaylardan biri şeffaflık

Kripto para birimleri tamamen şeffaflık ilkesi doğrultusunda işlem görür. Kripto para transferlerinde alım satım işlemleri herkese açıktır. Bunun nedeni kripto para birimlerinin Blockchain gibi zincirler üzerinden işlem almasıdır. Elektronik para birimleri ise şeffaf değildir. Para transferleri, kişisel bilgilerin görüntülenebilmesi için resmi makamlardan izin alınması gerekir.

Kripto paralar topluluklar tarafından yönetildiği için elektronik paralara göre daha güvenilir olarak kabul edilirler. Elektronik paraların kontrolü ise tamamen devletin elindedir. Riskli işlemlerden sonra siz bunu talep etmeseniz de devlet hesaplarınıza el koyabilir, işlemlerinizi iptal edebilir ya da geçici süreliğine dondurabilir. 

İlginizi Çekebilir:  İran halkı artık Bitcoin ile işlem yapamayacak

Kripto paralar söz konusu olunca yapacağınız tüm işlemler halka açık bir şekilde gerçekleştirilir ve bu işlemleri resmiyete dökmenize gerek yoktur. Elektronik para birimlerinde ise durum tam tersi. Banka cüzdanı oluşturabilmek için resmi belgeler kullanmanız gerekir. 

Hangisi Daha Avantajlı?

Genel olarak bakıldığı zaman kripto para ve elektronik para birimleri birbirlerinden farklı olduğu için kullanım amacına göre değişken etkiler yaratırlar. Kripto paralar şu an için çoğu insanın ya da kurumun kullandığı bir sistem değil, elektronik paralar ise hayatımızın merkezini oluşturuyor. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.